fallback

Могат ли "еднорозите" да спасят имотния пазар в Стокхолм?

Средната цена на апартаментите в града е намаляла с 10% от август миналата година

17:50 | 23.09.18 г.

Снимка: Архив Ройтерс

Последните 18 месеца бяха главозамайващи за жилищния пазар в Стокхолм. Миналата пролет обаче цените на жилищата тръгнаха рязко надолу на фона на зараждащата се криза с достъпността в града след години на растящи цени. Водещи шведски технологични компании дори заплашиха да напуснат столицата, защото служителите им не могат да намерят къде на живеят, пише Financial Times.

Между април и ноември миналата година цените на апартаментите в града намаляха с 9%, сочат данни на компанията Svensk Maklarstatistik. Спадът продължи и тази година. JM, една от най-големите листнати на борсата строителни компании в Швеция, намалява цените на основните си проекти в Стокхолм с между 15 и 20%, казва Петер Виман, ръководител на отдел „Изследвания“ в офиса на консултантската компания Savills в шведската столица.

Заглавията във вестниците за жилищна криза отстъпиха място на съобщения за повсеместно намаляване на цените и за предстоящ срив на строителната индустрия в страната. На фона на резкия спад на цената на акциите на строителните компании забавянето взе първите си жертви. Компанията Axxonen, специализирана в строителството на луксозни мезонети, фалира през май.

Причината за срива според Виман е, че строителният бум достигна връхната си точка, точно когато нови регулации, предназначени да охладят пазара, надминаха целта си, като задушиха търсенето.

Промените са свързани с правилата за амортизация с особено тежки условия за изплащане на ипотеки, които са над 4,5 пъти по-големи от брутния доход.

Брокерите, които обслужват суперлуксозния сегмент на пазара, протестират, че този рядко населен сектор до момента избягва най-тежката част от кризата. Те посочват процъфтяващия технологичен сектор в града, в който бяха инвестирани още 1,2 млрд. долара миналата година чрез 442 компании. Според тях индустрията продължава да произвежда нови супербогаташи, които в замяна на това запазват желанието си да купуват най-луксозните жилища в Стокхолм.

Шведската столица си спечели прозвището „фабрика за еднорози“ заради скоростта, с която създава технологични стартъпи на стойност 1 млрд. долара или повече, кръстени на митичните създания. Само Силициевата долина може да се похвали с по-голям брой еднорози на човек от населението, сочат данни на базираната в Стокхолм компания за рисков капитал Industrifonden.

Еднорозите от митологията са срамежливи, неспокойни горски обитатели, които трудно могат да бъдат опитомени. Последните данни за трансакциите показват, че продажбите на луксозни имоти в града са също толкова неуловими. През 2017 г. са били продадени 36 жилища на цена над 20 млн. шведски крони (2,2 млн. долара), сочат данни на Svensk Maklarstatistik. През първите шест месеца на тази година продадените имоти на такава цена са само пет.

Средната продажна цена на умни къщи в Дюрсхолм, едно от най-заможните предградия на Стокхолм, където Sotheby’s International Realty продава къща с шест спални за 35 млн. шведски крони (близо 4 млн. долара), е намаляла със 17% в годината до юли. В съседното предградие Стоксунд същата имотна компания продава четиристайно жилище на цена от 17,5 млн. шведски крони (почти 2 млн. долара).

В най-луксозния сегмент придирчивите купувачи удължават още повече вече доста дългия процес на закупуване на имот. Човек би си помислил, че суперзаможните служители на технологични компании в Стокхолм ще бъдат първи на линията за закупуване на луксозен имот в шведската столица. „В действителност опитът ни показва, че те са по-бавни от средното равнище“, казва Харалд Ериксон от местната имотна компания Wrede. Те се различават и по вкусовете си от технологичните барони в Силициевата долина и Шънджън. „Не желаят да купят имот, с който хората ще си помислят, че се фукат“, допълва Ериксон.

Най-желаните улици в градския център са определени от брокерите като „Златния триъгълник“. Цените на апартаментите там обичайно варират между 120 хил. и 150 хил. шведски крони на кв. м (13 500 - 17 хил. долара), което е доста над средното равнище за града.

Хората, които търсят самостоятелна къща, вероятно ще се насочат към къщите с три или четири етажа с големи градини, разпръснати по бреговете на Стокхолмския архипелаг в квартали като Лидинго, Нака и Вармдо. Повечето от тях са били построени като летни къщи за бягство от тълпите и мръсотията на шведската столица.

Днес те са с подобрен външен вид и с изолация, за да се преборят със суровите зими в Стокхолм (средната температура през февруари е минус 3 градуса по Целзий). Редките продажби обикновено са на цена между 25 и 100 млн. шведски крони (3-11 млн. долара), казва Виман. Но когато следващата такава къща излезе на пазара, едва ли технологичните титани в града ще се счепкат за нея.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:51 | 14.09.22 г.
fallback