Опасностите на жилищния пазар са „особено изострени“ в Австралия, Хонконг, Канада и Швеция, обяви аналитичната компания Oxford Economics, отбелязвайки, че в исторически план това представлява заплаха за икономическата активност.
„И на четирите [пазара] оценките са силно завишени, има продължителен жилищен бум, дълговите нива са високи и има значителен дял на плаващи лихвени проценти“, коментира водещият икономист на Oxford Адам Слейтър.
В положителен план компанията отбелязва, че рисковете са сравнително ограничени на ключови пазари като САЩ, Германия, Франция, Китай и Япония. Освен това сред повечето икономики няма значителен скорошен ръст на ипотечните лихвени проценти, които дори са се понижили в някои случаи, предава Bloomberg.
„Затова класическият елемент, който задейства спадовете в цените на жилищата, липсва изцяло“, казва Слейтър. „Растящите лихвени проценти обаче не са строго необходими, за да започнат цените да се понижават“.
Цените на жилищата спадат в Австралия почти с 3% за годината до края на август в големите градове и с 5,6% в Сидни. В същото време три от четирите големи банки в страната повишиха ипотечните си лихви през последните седмици, позовавайки се на по-високите разходи за финансиране. Лихвите биват вдигани, въпреки че централната банка остави основните лихвени проценти на рекордно ниски нива.
Oxford казва, че е сравнила пазарите сред страните от ОИСР (Организацията за икономическо сътрудничество и развитие) от 1970 до 2013 г. и е открила очевидно негативна връзка. Там, където оценките са се увеличили с поне 35% над дългосрочните средни нива през този период, реалните цени на жилищата са спаднали със 75% през следващите пет години, казва компанията.
„Това показва, че много страни от ОИСР ще отчетат стагниращ или отрицателен реален растеж на жилищните цени през следващите няколко години: възможността за допълнително драматично увеличаване на цените на жилищата на високо оценените пазари изглежда изключително ограничена“, казва Слейтър.
Прекомерните оценки имат значение и тъй като промените в жилищните цени може да имат значително влияние върху икономическата активност, казва още Oxford, позовавайки се на пример за 83 жилищни бума. Компанията е открила още, че цените на жилищата обикновено спадат след бумове, и то значително.
„За страните от Г7 виждаме положителна връзка между потребителските разходи и реалните жилищни цени от 1997 г. насам, въпреки възможно отслабване през последните години“, допълва Слейтър.