Цените на новите жилища в Китай са се ускорили с най-бързия си темп от близо две години през юли благодарение на по-малките градове. Ръстът показва предизвикателствата, пред които са изправени ръководителите на страната в стимулирането на забавящата се икономика, без да създадат имотен балон, предава Ройтерс.
Средната цена на новите жилища в 70 големи града в Китай е нараснала с 1,1% през юли спрямо юни, сочат изчисленията на Ройтерс на база официални допитвания. Това е най-бързият темп от октомври 2016 г. За сравнение, през юни цените на новите жилища отбелязаха ръст от 1%.
Като се изключат последните периоди на бум през 2016 г. и началото на 2013 г. месечно покачване на цените от над 1% е рядкост в Китай, сочат официални данни.
Ръстът през юли е 39-ят пореден месец на повишаване на цените, показват изчисленията на Ройтерс въпреки въведените ограничения с цел овладяване на бума на имотния пазар в последните повече от две години.
35-те малки града, включени в допитването, водят ралито на цените през месеца, докато нарастването на цените в четирите най-големи града в Китай – Пекин, Шанхай, Шънджън и Гуанджоу, както и в 31 средно големи града, не е толкова силно.
Изненадващата устойчивост на пазара отчасти отразява и големия брой купувачи, които избягват съществуващите ограничения за покупка на имот. Китай съобщи в края на юни, че ще поднови мерките срещу нередностите на имотния пазар в 30 големи града тази година, като принуди местните власти в редица градове да забранят на корпорациите да купуват жилищни имоти.
„Моментът не е добър за смекчаване на съществуващите ограничения и властите трябва да продължат да затягат контрола върху имотния пазар“, казва Джан Ипин, анализатор в China Merchants Securities, след публикуването на данните.
Мнозинството от 70-те града, включени в допитването на Националната статистическа служба, продължават да отчитат месечно покачване на цените на новите жилища. 65 града обявяват по-високи цени през юли спрямо 63 през юни. Ян Йеуей, анализатор в Southwest Securities, казва, че намаляващите наличности от жилища в съчетание с все още силното търсене са задълбочили недостига в предлагането на жилища.
Спрямо година по-рано цените на новите жилища са нараснали с 5,8%, което е най-бързият темп от септември 2017 г. и е повече от годишния ръст от 5% през юни.
Според анализатори разпространението и в другите градове на усилията на Пекин да засили кредитирането за по-малките компании в икономиката може да са подкрепили търсенето и да са ускорили продажбите в сектора на недвижимите имоти.
Въпреки решителността на властите в Пекин за запазване на ограниченията на имотния пазар, финансирането за имотните предприемачи изглежда намалява, тъй като властите в страната наливат повече кредити в икономиката, за да смекчат последиците от търговската война със САЩ.
Ръстът на инвестициите в имоти в Китай достигна най-бързия си темп от близо две години през юли, показаха оповестени във вторник данни, като годишният ръст на продажбите е нараснал над два пъти спрямо предходния месец.
Курортният град Саня на остров Хайнан отбелязва най-голямо увеличение на цените на имотите за месеца от 3,7% на месечна основа, сочат данните на статистиката.
По-малките градове са отбелязали общ силен месечен ръст на цените на новите жилища от 1,5%. Това е над два пъти повече спрямо нарастването на цените от 0,7% през юни.