Общият размер на средствата, набрани от мениджърите на фондове за недвижими имоти през второто тримесечие на 2018 г., е най-ниският от пет години насам, но големите инвеститори все още имат интерес да влагат средства в имоти. Това показва последният доклад на компанията за пазарни проучвания и анализи Prequin, цитиран от Financial Times.
Данните на компанията сочат, че 47 фонда са финализирали набирането на средства в месеците между април и юни, като са си осигурили общо 22 млрд. долара. Това е най-ниската обща стойност за тримесечие от 2013 г. насам.
Според Prequin причината за по-ниската набрана сума е „липсата на мегафондове“, набиращи пари на пазара. Най-голям капитал през второто тримесечие са привлекли Landmark Real Estate и Kayne Anderson Real Estate Partners, като общата сума е достигнала 5,2 млрд. долара. За сравнение, през първото тримесечие на тази година двата най-големи фонда набраха 15 млрд. долара.
Докладът на Prequin очертава тенденция от последните години по-малко фондове да набират големи суми. През първата половина на 2018 г. 121 фонда са набрали 60 млрд. долара, докато между 2015 и 2017 г. средно 182 фонда са набирали 63 млрд. долара.
Prequin обаче отбелязва, че апетитът на най-големите инвеститори към имотни активи в света расте, което сигнализира, че средносрочните перспективи пред имотния пазар са по-добри, отколкото показва набраната сума през първото полугодие.
Общото разпределение, което обхваща действителните и планираните инвестиции, е нараснало до 2,53 трлн. долара през юли 2018 г. спрямо 2,19 трлн. долара година по-рано.
Тази група инвеститори, които Prequin нарича „Клуб един милиард долара“, се състои от 499 пенсионни и държавни фонда, всеки от които инвестира над 1 млрд. долара в недвижими имоти. Начело на групата е Държавният инвестиционен фонд на Абу Даби, който е един от най-големите държавни фондове в света. Данните на Prequin сочат, че той е инвестирал около 62 млрд. долара в имоти.
Клубът съставлява около 84% от световния пазар на инвестиции в имоти, оценяван на 3 трлн. долара, което го превръща в полезен барометър за настроенията.
Prequin отбелязва, че инвеститорите вероятно ще намалят рисковите активи в имотното си портфолио в идните 12 месеца, тъй като се стремят да влагат средства в по-безопасни фондове, инвестиращи във висококачествени сгради, известни като основни имотни активи.
Данните контрастират с други допитвания сред професионални инвеститори в имоти. Според онлайн анкета сред 5 хил. инвеститори на инвестиционната платформа BrickVest интересът към по-рискови активи е нараснал миналата година от 39 на 52%, докато интересът към основни активи е намалял.