Гуанджоу си връща лидерската позиция в индекса на консултантската компания Knight Frank на най-бързо растящите пазари на луксозни имоти в света с ръст от 11,9% за април-юни спрямо същия период на миналата година.
През първото тримесечие на тази година китайският град беше детрониран от Сеул, който сега не попада в класацията на консултантската компания.
Второ място в индекса Prime Global Cities заема Сингапур с годишен ръст на цените от 11,5%, следван от Мадрид с повишение от 10,3%. В десетката попадат още Сан Франциско, Токио, Единбург, Берлин, Кейптаун, Лос Анджелис и Пекин.
Индексът като цяло отбелязва растеж от 2,6%, което е най-бавният темп на нарастване на цените от 2012 г. насам. Причината е в по-големия брой градове, които отчитат годишен спад на цените през юни и в по-бавния растеж на някои от водещите пазари на луксозни имоти в света. През първото тримесечие на 2018 г. седем града отбелязаха двуцифрен годишен ръст на цените, докато през второто тримесечие това постигат само три града – Гуанджоу, Сингапур и Мадрид.
Разликата между най-силно и най-слабо представящите се градове се е свила от 33 на 20 процентни пункта, отбелязва Knight Frank. Консултантската компания обяснява по-умерения ръст на цените в луксозния сегмент на водещите жилищни пазари в света с въвеждането на нови и затягането на съществуващите регулации на имотния пазар, както и с известната политическа несигурност.
Китай, например, е представен само с три града в класацията – Гуанджоу, който оглавява индекса, Пекин (10-о място с ръст на цените от 7,3%) и Шанхай (22-о място с ръст от 3,3%).Knight Frank очаква, че решението на китайските власти да ограничат голямата програма за жилищни субсидии ще свие обемите от продажби в средноголемите и малките градове, но цените на луксозните имоти във водещите градове вероятно ще отбележат стабилен растеж идната година.
Хонконг, който заема едва 13-о място в индекса с ръст на цените на луксозните имоти от 6,4%, въведе нова мярка за охлаждане на пазара, а именно данък върху празните жилища. Новите правила предвиждат глоба за предприемачите в размер на 200% от годишния наем, ако апартаментите останат непродадени или празни за повече от шест месеца.
В САЩ Сан Франциско (ръст от 9,5%) и Лос Анджелис (7,8%) са водещите пазари на луксозни имоти. Американската икономика отбелязва стабилен растеж, а търсенето на жилища е подкрепено от силния трудов пазар, пише Knight Frank.
Най-слабият пазар на луксозни имоти сред 43-те града, включени в индекса на Knight Frank, е Стокхолм, където цените отчитат спад от 8,4% на годишна основа през юни. Понижение на цените е отбелязано също във Ванкувър, Рим, Тайпе, Истанбул, Бангалор, Лондон, Найроби, Дубай, Санкт Петербург и Делхи. А в Дъблин те са останали непроменени спрямо юни 2017 г.