fallback

Китайските инвестиции в имоти в чужбина са на най-ниското си ниво от 2015 г.

Прз първото полугодие институционалните инвеститори от страната са вложили 9,9 млрд. долара, което е спад от 37% на годишна основа

11:17 | 02.08.18 г.

Снимка: Ройтерс

Китайските инвестиции в имоти в чужбина през първите шест месеца на годината са достигнали най-ниското си ниво от 2015 г. насам. Те са пострадали главно от затегнатия контрол върху кредитирането, съобщава консултантската компания Cushman&Wakefield в свой доклад.

Китайските институционални инвеститори са вложили 4,3 млрд. долара в имоти в чужбина през второто тримесечие, което е спад с 45% спрямо същия период на миналата година, сочат данните на консултантската компания.

През първото полугодие инвестициите достигат 9,9 млрд. долара, което представлява спад от 37% на годишна основа.

Поради това Cushman & Wakefield понижи прогнозата си за обема от инвестиции за цялата година и сега предвижда, че той ще е с 40% до 50% под нивото от 2017 г. Преди това тя прогнозираше спад на инвестициите с между 30% и 40%.

„Нещата може да се влошат преди да се подобрят“, казва Джейсън Джан, ръководител на отдела за китайските инвестиции в чужбина в Cushman & Wakefield. „Геополитическите проблеми ще се отразят негативно върху инвестициите, основно на американския пазар, до края на годината“, допълва Джан.

През второто тримесечие усилията на китайските компании да намалят дълга си чрез разпродажба на имотни активи са оказали по-голямо влияние върху обема от инвестиции, отколкото новите правила в страната за инвестициите в имоти в чужбина, повечето от които изискват одобрение от Националната комисия за развитие и реформи.

Но инвестициите в офис площи са се увеличили през първото тримесечие с 44% до 3,6 млрд. долара, въпреки че  Cushman & Wakefield очаква инвестиционната активност в сектора да бъде ограничена до края на годината.

По отношение на предпочитаните страни за инвестиции от китайските компании Хонконг запазва лидерската си позиция за четвърто поредно тримесечие, като е привлякъл близо 80% от глобалния обем в тримесечието до юни. 88% от инвестициите в града са били предназначени за офис сектора.

В САЩ обемът от инвестиции отново е намалял до 81 млн. долара, оформен от само една сделка в офисния и в жилищния сегмент на пазара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:04 | 13.09.22 г.
fallback