Липсата на предлагане на офис площи ще бъде основният двигател за растежа на наемите над средното равнище на ключови пазари в Европа като Амстердам, Щутгарт и Прага в идните две години, показва доклад на консултантската компания JLL, цитиран от онлайн изданието Property-Magazine.EU.
Според авторите на доклада десет пазара в Европа ще регистрират значителен ръст на наемите на офис площи заради недостатъчното предлагане. Най-голямо повишение ще отбележи Амстердам, следван от Щутгарт, Стокхолм, Мюнхен, Прага, Барселона, Единбург, Дъблин, Утрехт и Варшава. В топ 15 попадат и три регионални пазара във Великобритания – Манчестър, Лийдс и Бирмингам, които също имат значителен потенциал за ръст на наемите заради недостатъчното предлагане.
Докладът се основава на резултатите от индекса Supply Sensitivity, който взема под внимание седем показателя, включително бъдещо предлагане и чувствителност на наемите, в 35 европейски града за 20-годишен период. Той изследва по-задълбочено връзката между предлагането и нетния ръст на наемите, като допълва традиционните макроикономически прогнози.
„Инвеститорите са изправени пред предизвикателства заради рекордните цени, така че за тях е много важно да открият висока възвръщаемост. Предлагането, и по-точно липсата на предлагане, вероятно ще играе все по-важна роля за растежа на наемите в идните няколко години“, казва Питър Хенсбай,мениджър в JLL.
Малките пазари ще продължат да се представят по-добре през 2018 и 2019 г., тъй като липсата на предлагане на модерни, ефективни офис площи в традиционните централни бизнес райони ще тласка наемателите към периферни райони, които предлагат висококачествени площи, прогнозира JLL.
„Разбирането кои по-малки пазари ще постигнат краткосрочен ръст и кои са подкрепени от дългосрочни фактори ще бъде от ключово значение за успеха. Щутгарт и Прага може да са сред изненадите в топ пет, но на фона на рекордно ниското равнище на свободни площи и ограниченото строителство на спекулативни площи всички съставки за реален ръст на наемите в идните няколко години са налице“, отбелязва Хенсбай.