fallback

Ще се сдобие ли някога Лондон с достъпни жилища?

Кметът на града Садик Хан призовава за строителството на 65 хил. нови жилища на година, половината от които да са достъпни

21:08 | 25.05.18 г.

Снимка: Архив Ройтерс

Кметът на Лондон Садик Хан казва, че в идните десет години могат да бъдат построени достатъчно жилища, за да се разреши проблемът с недостига, заради който цените в града са над възможностите на средностатистическите жители. Признаците, че бумът на имотния пазар е към края си, затрудняват постигането на амбициозните му цели, пише Bloomberg.

Садик Хан, чиято победа на изборите през 2016 г. се основаваше на обещанието да поправи разбития жилищен пазар в британската столица, призовава за строителството на 65 хил. нови жилища на година, половината от които да са достъпни за хора със средни доходи. Но усилията му зависят от строителните предприемачи, които са притеснени от перспективите за развитие на цените, след като миналата година завършиха 39 560 жилищни единици, най-големия брой от над десет години.

„Кой ще започне голям жилищен проект в центъра на Лондон в момент, когато никой няма представа накъде ще тръгнат цените? Просто не мога да си представя, че те ще успеят да осигурят този брой жилища“, казва Джон Тут, главен изпълнителен директор на строителната компания Redrow, базирана във Флинт, Англия.

Лондон

Намаляващите цени не са единственото препятствие. Анализатори на индустрията посочват недостига на квалифицирана работна ръка, недостатъчното финансиране от централното правителство и противопоставянето на местните власти. Някои предприемачи не са склонни да строят достъпни жилища и защото в последните години те често се оказваха не  толкова доходоносни в сравнение със скъпите имоти, купувани от заможни чужденци.

„Предприемачите строят неточния вид жилища в Лондон“, казва Ричард Донъл, ръководител на отдел „Изследвания“ в компанията Hometrack, която предоставя данни и анализи за жилищния пазар.

Новозапочнатите супер луксозни жилища, чиято цена е най-висока, са нараснали с над 50% от 2015 до 2017 г., сочат данни на изследователската компания Molior London. Жилищата в ценовия диапазон, който повечето лондончани могат да си позволят, са намалели. Все по-голям брой луксозни имоти остават непродадени, тъй като търсенето намалява.

Лондон1

Проектът на Хан за Лондон, представен миналата година, задава основните линии за развитие в столицата в идните две десетилетия – от жилищата до транспорта и инфраструктурата. За да стимулира жилищното строителство, той насърчава градските съвети да определят места за развитие, да смекчат ограниченията за гъстота и да ускорят предоставянето на разрешителни за строеж, без да вредят на т. нар. зелен пояс около града.

Хан използва също поземлен фонд на стойност 250 млн. паунда (335 млн. долара) за закупуване на парцели за жилищно строителство. По-рано този месец кметството придоби терен в Харингей за стотици домове, половината от които ще бъдат достъпни.

Квартал Уондсуърт показва трудностите за осигуряване на строителството на жилища на разумни цени. Цените намаляха с близо 16% на годишна основа през февруари, след като бяха продадени по-малко луксозни апартаменти. Спадът може да затрудни привличането на предприемачи за строителството на жилища, за които Хан призовава в плана си.

Дори квартали в покрайнините като Хавъринг, където цените са стабилни, ще изпитат затруднения, казва Кларънс Барет, член на градския съвет в града. Годишната жилищна квота на квартала беше увеличена въз основа на плана на Хан с повече от 50% до 1875 жилища на година.

„Ако не построим жилищни кули до луната, не знам как ще го постигнем“, казва Барет.

Джеймс Мъри не споделя мнението му. Заместник-кметът по жилищната политика казва в интервю, че Хавъринг е отхвърлил предложение през март от компанията L&Q Group за построяването на Beam Park. Жилищният комплекс включва до 2 900 жилища, половината от които на достъпни нива, наред с нова железопътна гара, две училища и медицински център, казва Мъри. В този случай кметът Хан ще има финалната дума по проекта.

„По принцип е възможно да строим жилищата, от които се нуждаем. Нужна ни е точната подкрепа за осигуряването им. За да имаме истинска промяна – да удвоим построените жилища, се нуждаем от много повече инвестиции и правомощия от правителството и бяхме много честни по този въпрос“, казва Мъри.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:29 | 12.09.22 г.
fallback