Цените на жилищата в САЩ растат стабилно след рецесията, но в последно време ръстът се ускорява на фона на разгорещеното търсене на вече силно конкурентния пазар в страната, предава CNBC.
Цените са постигнали ръст от 7% през март спрямо същия период на предходната година, сочат данни на компанията CoreLogic. Това е най-големият скок от май 2014 г. насам. Цените на жилищата са се повишили във всички 50 щата и сега са по-високи в сравнение с пика при последния бум на жилищния пазар.
„Голямото търсене и ограниченото предлагане тласнаха цените на жилищата нагоре до нивата им в началото на 2006 г.“, казва Франк Нотафт, главен икономист на CoreLogic. “Новото строителство все още изостава от нормалните нива, като поддържа натиска за повишаване на цените“, допълва той.
Те отбелязват най-силен растеж на най-големите пазари в страната. Половината от 50-те най-големи пазара в САЩ се смятат за надценени, което означава, че цените на жилищата са поне 10% над дългосрочното устойчиво равнище. Пазарите в Лас Вегас, Сан Франциско, Денвър и Лос Анджелис са надценени, както и тези в Маями, Хюстън и Вашингтон, сочат данни на CoreLogic.
Цените растат най-ускорено в ниския сегмент на пазара, където предлагането е най-ограничено. Продажбите на жилища на цена под 100 хил. долара са намалели с над 20% през март, сочат данни на Националната асоциация на брокерите на недвижими имоти. Причината не е в липсата на търсене, а в недостатъчното предлагане.
Купувачите на първо жилище са принудени да наддават ожесточено и са изправени пред растящи лихви по ипотеките. Средната лихва по 30-годишните ипотечни кредити сега е на най-високото си ниво от над четири години и не се очаква да намалее, както се случи миналата година.
По-високите лихви по ипотеките обикновено понижават цените на жилищата, тъй като купувачите не могат да си ги позволят, а продавачите трябва да се приспособят.
“Достъпността продължава да убягва на средностатистическите купувачи. Жилищата на по-ниска цена поскъпват много по-бързо, отколкото по-скъпите жилища, което още повече задълбочава кризата с достъпността“, казва Франк Мартел, президент и главен изпълнителен директор на CoreLogic.
Докато цените продължават да растат в Калифорния, Вашингтон и Колорадо, други щати като Юта и Айдахо отбелязват дори двуцифрен ръст, тъй като служителите се насочват към области с по-голямо предлагане. Това води до повишаване на цените и на тези места.
Нови данни сочат, че хората напускат Калифорния заради космическите цени на жилищата и това вече охлажда някои местни пазари в щата. Данните за миграцията на сайта realtor.com показват, че 16 от най-популярните окръзи в Калифорния губят жители.