Почти 12 млрд. евро са били инвестирани миналата година в бизнес имоти в Централна и Източна Европа, което е повишение със 7% на годишна основа и с 19% над обема от 2007 г. Очаква се тази година инвестициите в региона да надхвърлят 12,5 млрд. евро. Това показват данни на консултантската компания Savills.
„Всички икономики в Централна и Източна Европа постигат ръст над средния в ЕС и силните основи на пазара продължават да подкрепят търсенето от инвеститорите. Тези пазари предлагат привлекателни възможности за предприемачите и инвеститорите, които бяха подготвени да инвестират на тези сравнително по-малки, но добре установени пазари, тъй като те продължават да показват добри възможности за повишаване на стойността в бъдеще“, коментира Ери Мицостергиу, директор на отдел „Европейски изследвания“ в Savills.
Данните на консултантската компания сочат, че Полша е получила най-голям дял от инвестициите в бизнес имоти миналата година с 42%, следвана от Чехия с 30%. Унгария и Румъния са привлекли съответно 15% и 10% от инвестициите, но отчитат най-силна възходяща тенденция на годишна основа с ръст на инвестициите от съответно 54% и 14%.
Притокът на капитали от инвеститори извън региона са се повишили с 9% миналата година, като южноафриканските инвеститори оформят най-голям дял от активността с 18%, следвани от Германия с 11%. Но притокът на капитали в рамките на региона остава значителен с 18% от общата инвестиционна активност, отбелязва Savills.
„Инвеститорите от региона продължават да показват доверие в зрелите пазари от Централна и Източна Европа като Полша, Чехия, Унгария и Румъния. Наблюдаваме и растящ апетит към качествени активи на исторически по-малките, но растящи пазари като Словакия и Румъния“, отбелязва Джейкъб Гадждос, старши инвестиционен консултант в чешкото представителство на Savills.
„Южноафрикански и германски компании инвестираха над 6,5 млрд. евро в последните пет години, близо една четвърт от общия обем. Притокът на капитали от Азия също расте, особено от страна на китайски и сингапурски играчи, които инвестираха близо 1,9 млрд. евро в региона в последните две години“, допълва Мицостергиу.
Търговските площи са привлекли най-голям обем от инвестиции миналата година с дял от 46%, следвани от офис площите с 30%. Средната доходност от първокласни офиси през четвъртото тримесечие на миналата година е била 6%, с 35 базисни пункта под нивото от предходната година. Това означава, че офис площите в региона носят най-голяма доходност, тъй като на останалите европейски пазари тя достига средно 3,7%.
Дейността в индустриалния и логистичен сектор е нараснала значително с 15% от общия обем инвестиции спрямо едва 4% преди десет години.
„Въпреки нарастващите разходи за труд, страните от Централна и Източна Европа остават най-евтините в Европа и ще запазят привлекателността си в области като споделените услуги, промишлеността и дистрибуцията“, казва Ярослав Кайцр, ръководител на чешкото представителство на Savills. “Географското положение на региона и конкурентните разходи за труд подкрепиха търсенето на индустриални площи и регионални логистични хъбове, още повече че инфраструктурата в тези страни се подобрява, а ръстът на електронната търговия и на разходите на потребителите в региона ще продължат да стимулират търсенето“, допълва той.
„Очакваме регионът да остане динамичен тази година благодарение на конкурентната доходност и силните основи на пазара“, казва Ери Мицостергиу.
„Прогнозираме, че доходността в Унгария и Полша ще се свие във всички сектори, а в Чехия доходността от първокласни офиси вероятно ще намалее с 35 базисни пункта. Тъй като традиционните класове активи постигат ръст, инвеститорите ще насочат вниманието си към алтернативи активи, където има по-малка конкуренция. Очакваме общият обем от инвестиции в Централна и Източна Европа да надхвърли 12,5 млрд. евро тази година“, допълва Мицостергиу.