fallback

Чуждестранните купувачи се завръщат на имотния пазар в Италия

През първите три месеца на 2018 г. близо половината от чуждестранните купувачи са били британци

16:42 | 23.04.18 г.

Снимка: Архив Ройтерс

Купувачите се завръщат на имотния пазар в Италия, който расте след вялата 2017 г., като луксозните имоти отчитат най-бързо възстановяване. Това показва ново изследване, цитирано от онлайн изданието propertywire.com.

Продажбите на имоти на цена от 10 млн. евро и повече са се повишили значително и се очаква тенденцията да се прехвърли и при жилищата на по-ниска цена в идната година, показва последният анализ на консултантската компания Knight Frank.

Като цяло броят на запитванията за жилища в Италия е нараснал със 133% през 2017 г. на годишна основа, а най-активни са били купувачите от Северна Европа, особено от страни членки на еврозоната, които са се възползвали от умерените цени.

През първите три месеца до март 2018 г. разгледаните имоти в интернет от бъдещи купувачи в САЩ са съставлявали 11% от всички търсения на сайта на Knight Frank. Но най-голямата група купувачи все още идва от Великобритания и оформя дял от 44,8%.

Следващите големи групи купувачи на луксозния имотен пазар идват от Италия с дял от 15,1%, САЩ с 11%, Австралия и Германия с 2,6%, Канада с 2,4%, Швейцария с 2,3%, Дания с 2,2%, Холандия с 1,9% и Франция с 1,8%.

Ейми Редфърн, старши брокер в италианското представителство на Knight Frank, съобщава, че собствениците на жилища в Италия не са били склонни да признаят реалността, свързана с намаляването на цените в последните десет години. Това е увеличило запасите от жилища и не е позволило възстановяването на пазара.

Въпреки това индексът на Knight Frank на луксозните жилища в Италия, потвърждава, че цените на луксозните имоти вече са достигнали дъното, а в Лигурия, Кианти и Милано е регистриран ръст на цените през 2017 г.

„Броят на запитванията към нас за италиански жилища нарасна със 133% през 2017 г. на годишна основа и това показва, че несигурността на политическата и икономическата сцена като парламентарните избори, банковата криза и преговорите за Brexit не са повлияли на решението на купувачите“, отбелязва Редфърн.

“Единственото видимо въздействие е регистрирано в най-луксозния сегмент от пазара, където богати купувачи ограничиха бюджетите си, за да смекчат риска, въпреки че продължават да са активни“, допълва тя.

Според доклада начинът на живот, предлаган в Италия, остава основна мотивация за повечето международни купувачи. „Второ жилище, до което стигат след кратък полет от основното си жилище, предлагащо силни перспективи за отдаване под наем и обещанието за добър климат, култура и природа, е много привлекателно“, казва Редфърн.

„Много от кандидат-купувачите са двойки в предпенсионна възраст с деца, работещи в Европа, които търсят дългосрочно лятно жилище, което да използват за събиране на семейството. Градските апартаменти във Флоренция и Рим са популярни“, допълва тя.

Флоренция, Рим и Лука са потенциални горещи точки и в момента съставляват около 40% от запитванията. Тоскана, която е въплъщение на италианския чар, също остава сред предпочитаните дестинации наред със Северните езера, а жилища на брега в Портофино и Коста Смералда в Сардиния отчитат повишаване на търсенето.

Видът имот зависи от града или областта, става ясно от доклада. В италианските градове чуждестранните купувачи търсят двустайни и тристайни апартаменти на централни локации и имат конкретни изисквания към тях – да се намират в центъра и да не изискват допълнителни ремонтни работи.

Във Венеция и района на Северните езера купувачите с достатъчно дълбоки джобове искат директен канал или изглед към езерото, за да извлекат максимална полза от инвестицията си както от гледна точка на начин на живот, така и по отношение на перспективите за наем.

В селските райони каменни къщи с двор от няколко хектара, басейн и гледки към лозови масиви и маслинови гори се харесват на семейни купувачи, които искат пълноценно тосканско преживяване.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:24 | 13.09.22 г.
fallback