Почти 73 млрд. рубли (1,2 млрд. долара) са постъпили през 2017 г. в бюджета на Москва от отдадени под наем недвижими имоти и терени. Това заяви ръководителят на Департамента за градско имущество на Москва Максим Гаман, информира „Независимая газета“. Други за 2,6 млрд. рубли са постъпили от продажбата на имоти.
Градските власти възнамеряват да използват имуществото още по-рационално, като активно го отдават под наем и като продават обектите, чиято издръжка е твърде скъпа.
Департаментът за градско имущество продължава да подкрепя предприемачите, като отдава градското имущество в аренда или за приватизация, каза Максим Гаман. Това по думите му като цяло създава благоприятни условия за предприемачество в града, помага на много желаещи да започнат бизнес, позволява да се усъвършенства градската среда чрез значими инвестиционни проекти.
Освен това осигурява доходи за бюджета на столицата. Под наем са отдадени на практика 2 млн. кв. м, от тях 35% се управляват от малкия и среден бизнес.
Като тенденция през миналата година Гаман посочва въведената за първи път практика да се отдават помещения под наем чрез специализирани търгове с фиксирана начална ставка от 4500 рубли (79 долара) за кв. м. Този старт под пазарните цени според експерта е помогнал на малкия и среден бизнес.
Максим Гаман твърди, че това не е дъмпинг, а привлекателните начални цени създават конкуренция сред участниците.
През 2017 г. властите в Москва са продали 26 хил. кв. м недвижими имоти за 2,6 млрд. рубли, информира ръководителят на дирекцията за подготовка на търгове към Департамента за градско имущество Игор Ледехов.
Най-висока е била цената за имение от 18 – 19 в., обект на културното наследство с национално значение, за което купувачът е платил 271 млн. рубли (4,7 млн. долара).
Властите в града изпълняват и програма, при която под наем се отдава публично имущество на цена 1 рубла за 1 кв. м., когато трябва да се стимулира бизнеса за възстановяване на обекти от културното наследство или да се работи по програми в социално значими сфери, например здравеопазване.
Така от 2012 до 2018 г. са отдадени под наем 27 обекта на културното наследство. При 11 от тях реставрацията е приключила, при останалите работата продължава.