fallback

Инвестициите в жилища във Великобритания набират скорост

Вчера британският премиер Тереза Мей обяви промени с цел улесняване на строителството на жилища

13:00 | 06.03.18 г.

Вчера британският премиер Тереза Мей инспектира строежа на жилище в Източен Лондон. Снимка: Архив Ройтерс

Когато британският премиер Тереза Мей обяви вчера, че правителството ще промени правилата, за да улесни строителството на жилища, компанията ICG-Longbow съобщи, че ще финансира изграждането на 2000 жилища във Великобритания в идните пет години, съобщава онлайн изданието ipe.com.

Тереза Мей, която говори на конференция по националното планиране в Лондон, заяви, че ще реформира рамката на националната политика по планирането в опит да разреши проблема с липсата на жилища във Великобритания.

В същото време компанията ICG-Longbow, която финансира изграждането на над 18 000 жилища от 2014 г. насам, съобщи, че навлиза по-директно в сектора на жилищното строителство чрез съвместно дружество със специализираната компания в изграждането на жилища SDL Group.

Съвместното дружество Wise Living ще купи терени и ще построи къщи под наем във Великобритания, като първоначално ще работи с местните власти и строителни компании в Мидландс.

Миналата година институционалните инвестиции в строителството на жилища за отдаване под наем са достигнали рекорд във Великобритания с общ обем от над 2 млрд. паунда (2,45 млрд. евро), сочат данни на CBRE. Общият вложен капитал през 2017 г. е нараснал с 33% спрямо предходната година до 2,4 млрд. паунда (2,6 млн. евро).

„С над 19 000 завършени жилища за отдаване под наем във Великобритания финансовите инвестиции най-сетне започват да осигуряват жилищна алтернатива, която се приема добре от наемателите“, казва Артур МакКалмънт, директор на CBRE UK Development and Residential Capital Markets.

„Реакцията на пазара в съчетание с по-голямото разбиране на инвестициите в жилища за отдаване под наем привлякоха нови оператори от цял свят, както и установени инвеститори, и виждаме, че се отделят повече капитали за изграждане на жилища под наем, отколкото преди“, допълва той.

От началото на годината вече бяха направени редица инвестиции в жилища за отдаване под наем, включително проект за 450 млн. евро за изграждане на над хиляда апартамента заедно с магазини за продажба на дребно в Дъблин от съвместното дружество на APG Asset Management и Hines. Същия месец Lendlease и Canada Pension Plan Investment Board обявиха партньорство за първоначална инвестиция от 1,5 млрд. паунда (1,6 млрд. евро) в сектора.

Миналия месец Barings Real Estate Advisers съобщи, че подкрепя проект за изграждане на жилища под наем в Северозападна Англия със заем от 34,7 млн. паунда (близо 39 млн. евро).

CBRE съобщи, че повечето инвестиции в жилища за отдаване под наем миналата година са били направени под формата на договори за предварително финансиране. Продажбите на земи за изграждане на жилища под наем също са отбелязали значителен ръст през 2017 г., сочат данните на CBRE.

Особен интерес е отчетен сред американските инвеститори, които имат опит от местния пазар с многофамилни жилища. „Американските и канадските инвестиции са възлизали на 41% от общия капитал през 2017 г., а британският капитал – на 46%“, сочат още данните на CBRE.

Според доклада 40% от трансакциите са били осъществени през четвъртото тримесечие на 2017 г. Сред тях е и една от знаковите сделки в Лондон миналата година, при която Canada Pension Plan Investment Board инвестира 250 млн. паунда (280 млн. евро) в проекта Lendlease’s Elephant & Castle.

Новата жилищна политика, очертана от Тереза Мей вчера, предвижда силна защита на зелените площи, старите гори и историческите крайбрежия, като строителството в тях ще бъде разрешено само по изключителни причини. Ще бъдат създадени до пет нови града между Оксфорд и Кеймбридж, които ще станат част от т. нар. Силициев коридор във Великобритания.

Правителството обеща също така да подкрепи транспортната инфраструктура, включително като пусне повече влакове между двата града, съобщава онлайн изданието propertwire.com.

Мей заяви, че предприемачите, които са се забавили твърде много с изграждането на жилища, ще имат затруднения при кандидатстването за нови разрешителни за планиране.

„В голяма част от страната жилищата са толкова недостъпни, че милиони хора, които с основание очакват да си купят собствено жилище, не могат да го направят. Несъответствието между търсенето и предлагането наистина започна да тласка цените нагоре“, заяви британският премиер и допълни, че по-високите цени означават и по-високи наеми.

“Резултатът е порочен кръг, от който повечето хора могат да избягат само с помощ от Банката на мама и на татко. Ако нямате достатъчно късмет да разполагате с подобна подкрепа, вратата към собствеността на жилище твърде често остава затворена“, допълни Мей.

Тя посочи, че около 80 от предложенията, очертани в Бялата книга за жилищната политика, ще бъдат приложени, включително по-ефективното използване на земята, предоставяне на по-голяма сигурност на местните власти и създаване на местни планове, които предоставят по-голям контрол на общностите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:19 | 13.09.22 г.
fallback