fallback

Радикалната промяна на един турски мол

В търсене на оцеляването си Torium в работническия квартал Есентюрт ще превърне част от площта си в студентско общежитие

10:08 | 02.03.18 г.

Снимка: Архив Ройтерс

Турската компания Torunlar, специализирана в изграждането на търговски центрове, предприема радикални мерки, за да промени слабото си представяне, след като печалбата ѝ се сви с над 60% през миналата година, предава Bloomberg.

Тя ще превърне част от мол Torium в работническия квартал Есентюрт в Истанбул в студентско общежитие, съобщи президентът на компанията Азиз Торун по време на конференция в турския град. Решението е взето на фона на тревожните сигнали за недвижимите имоти в Турция след десетилетие на растеж, стимулиран от строителството. Той беше белязан от появата на голям брой гигантски търговски центрове.

С брутна отдаваема площ от 88 455 кв. м, или около 1,5 пъти повече от Лувъра в Париж, Torium е деветият по големина търговски център в Турция. Планираното общежитие с капацитет от 1 300 студенти ще носи приходи от 10 млн. турски лири (2,6 млн. долара) на година след инвестиция на стойност 46,7 млн. турски лири (12,2 млн. долара), заяви Торун. „Инвеститорите в търговски центрове трябва да могат да управляват мола. Днешната индустрия се нуждае от инвеститор, който да реагира бързо на новото положение и да извърши реновации“, заяви той пред Bloomberg след конференцията.

Torunlar обяви печалба от 455,1 млн. турски лири (119,5 млн. долара) през 2017 г. спрямо 1,17 млрд. турски лири (300 млн. долара) предходната година. Компанията прогнозира, че печалбата й ще нарасне до 1,27 млрд. турски лири (330 млн. долара) през 2018 г., ако се осъществят прогнозите за почти шесткратно увеличаване на продажбите на жилища и офис сгради.

За да намали нетния си дълг от 3 млрд. турски лири (790 млн. долара), Torunlar планира също да продаде и проекта си Torun Center в Истанбул. Компанията все още не води разговори с инвеститори, но ще се опита да продаде проекта за по-висока сума от разходите си за строеж от 5000 долара на квадратен метър, заяви Торун.

Само 39 от планирани 57 търговски центъра бяха отворени в Турция през 2017 г., сочи доклад на Асоциацията на недвижимите имоти и инвестиционните компании в недвижими имоти GYODER. „Прогнозите за увеличаване на отдаваните под наем площи в бъдеще могат да се окажат риск“, допълва асоциацията.

Индексът, който следи турските инвестиционни тръстове в недвижими имоти, регистрира спад от 6% в последните 12 месеца спрямо повишение от 32% в цялостния индекс Borsa Istanbul 100. Турските държавни банки предприеха мерки в подкрепа на охлаждащия се жилищен пазар, като отпуснаха 85% от новите ипотечни кредити в последните 18 месеца.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:40 | 14.09.22 г.
fallback