fallback

Жилищата във Франкфурт могат да станат още по-скъпи заради Brexit

Цените на апартаментите в града се повишават с 99% от 2004 г. насам

14:50 | 06.02.18 г.

Снимка: Архив Ройтерс

Очакваният приток на близо 10 хил. банкери след Brexit може да влоши още повече вече тежката ситуация на жилищния пазар във Франкфурт. Жилищата в германския град са по-евтини в сравнение с Лондон, което ги прави по-достъпни за много хора във финансовата индустрия, пише Bloomberg.

Офертните цени на апартаментите се повишават с 10,7% през втората половина на 2017 г. спрямо същия период на предходната година, показват данни на компанията Jones Lang LaSalle (JLL). Спрямо 2014 г. растежът достига 99%.

„Пристигането на нови хора, дори това да са само няколко хиляди банкови служители, ще продължи да тласка нагоре цените във Франкфурт. Банкерите в Лондон са свикнали с високи цени, а Франкфурт е евтин и има недостиг на жилища, така че Brexit може да удължи подема и да повиши цените“, казва в интервю за Bloomberg Юлиус Стинауер от консултантската компания.

Дейвид Шмид, управляващ директор в компанията за недвижими имоти Engel & Voelkers, е на същото мнение. „Наблюдаваме повишен интерес от Лондон. По традиция мнозинството от купувачите във Франкфурт работят във финансовата индустрия, тъй като много международни банки, застрахователни компании и техните доставчици на услуги се намират там“, казва той.

Според JLL средната офертна цена за апартамент във Франкфурт през втората половина на миналата година е 4 830 евро за кв. м. В сегмента на луксозните жилища средната начална цена през 2017 г. е 7 500 евро на кв. м, сочат данните на Engel & Voelkers.

Консултантската компания Colliers International Group съобщава, че средната продажна цена на апартамент с две спални в Ситито в Лондон е 11 952 евро за кв. м през 2017 г.  За разлика от Франкфурт цените там намаляват с 2,6% спрямо 2016 г. Въпреки че не могат да се правят директни сравнения между данните за двата града, те дават цялостна представа за ситуацията на пазара.

Най-скъпото жилище, което Engel & Voelkers е продала през 2017 г. във Франкфурт, е вила в дипломатическия квартал за 6,2 млн. евро, следвана от къща за 5,5 млн. евро, две вили а 4,1 и 4 млн. евро и новопостроен пентхаус за около 3,7 млн. евро.

JLL обяснява неотдавнашното рязко покачване на цените във Франкфурт с липсата на ново предлагане и голямото търсене в резултат на нарастването на населението. Те обаче все още са под цените на жилищата в Лондон.

През 2016 г. са били построени 3 670 нови жилища във Франкфурт, съобщава JLL и допълва, че в града има необходимост от 10 хил. жилищни единици на година. „Не е възможна достатъчна строителна дейност, защото строителните площадки във Франкфурт са оскъдни и скъпи“, смята Стинауер.

Населението нараства с 9,4% между 2011 и 2016 г., докато жилищният фонд се увеличава само с 3,9%, сочат данните.

Инициативата Frankfurt Main Finance, която си поставя за цел да рекламира града, очаква около 10 хил. работни места да бъдат преместени от Лондон във Франкфурт заради Brexit при определени условия. Много банки обявиха планове да преместят бизнеса си, включително Deutsche Bank.

Хубертус Вает, управляващ директор на Frankfurt Main Finance, заключава: „В обозримо бъдеще пазарът на жилища във Франкфурт ще остане евтин в сравнение с международните стандарти, но от чисто германска гледна точка той е смятан за скъп пазар“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:24 | 13.09.22 г.
fallback