Лондон е най-скъпият град в Европа за наем на жилище от среден клас с три спални и е почти три пъти по-скъп от останалите британски градове, показва проучване на компанията ECA International, цитирано от онлайн изданието propertywire.com.
Наемът на подобно жилище в Лондон излиза 5 398 паунда (6120 евро) на месец спрямо 1 427 паунда (1600 евро) в други големи британски градове и с около 3 693 паунда (4200 евро) повече от средната месечна цена в Европа.
Цените на наемите в Дъблин също растат и градът влезе в топ десет на най-скъпите в Европа за първи път. Месечният наем там излиза 2 688 паунда (3050 евро), показва докладът за жилищното настаняване на ECA International.
Най-голямо повишение на наемите във Великобритания е регистрирано в Манчестър, Единбург и Глазгоу заради голямото търсене на имоти под наем. В Абърдийн забавянето в петролната и газовата индустрия е довело до спад от 16% на пазара на наеми.
Алек Смит, мениджър в отдела за жилищно настаняване на ECA International, обяснява, че макар цените на наемите в Лондон да остават най-високите в Европа, спадът на стойността на паунда стана причина Лондон да загуби една позиция в глобалната класация, като заема пето място, изпреварен от Порт Морсби в Папуа Нова Гвинея.
„В Лондон все още има голяма доза несигурност във финансовия сектор заради гласуването за Brexit. Остава да видим дали финансовите регулации в Ситито ще доведат до съществена промяна след Brexit”, допълни той.
„Промените в гербовия налог през 2016 г. накараха наемодателите да купуват трескаво имоти, което повиши предлагането на жилища под наем в луксозни квартали на Лондон. Засилената конкуренция сред собствениците на жилища допринесе за скромния спад на средния наем в британската столица, въпреки че той продължава да е най-високият в Европа“, каза още Смит.
Той посочи, че в последните десет години се забелязва значителен обрат в перспективите за пазара на наеми на жилища в Дъблин. „Световната финансова криза показа имотния балон в ирландската столица и наемите се повишаваха значително с всяка следваща година на възстановяване“, отбеляза Смит.
„Цената на наемите беше засегната и от повишеното предлагане от международни компании, преместващи служители, които искат да се възползват от ниската ставка на корпоративния данък в Ирландия“, допълни той.
Градовете в Източна Европа също отчитат рязко повишаване на цените на наемите с близо 2000 паунда (2270 евро), като Прага и Варшава се изкачват с десет места в класацията в сравнение с миналата година.
„Като цяло в последните години местните икономики в Прага, Варшава и сходни източноевропейски градове укрепнаха в сравнение с еврозоната. Международни компании се установяват там или разширяват дейността си в тези икономики, стимулирайки търсенето на качествени жилища“, обясни Смит.