Винаги е било трудно да се предскаже кога балонът в сектора на имотите може да се спука. Сегашното ниво на цените на пазара в Хонконг обаче предполага, че може да има корекция през 2018 г., ако не и катастрофа в американски стил, пише Nikkei в свой анализ.
Цените на имотите в Хонконг нарастват повече от два пъти след световната финансова криза през 2008 г., показват правителствените данни. Това превърна града в най-скъпия пазар в Азия и един от най-скъпите в света според доклад на швейцарската частна банка Julius Baer.
Актуалните данни от тази седмица потвърждават, че пазарът продължава да върви нагоре. Общо сделките с имоти през миналата година се увеличават с почти 15% до 83 815 спрямо предходната година, след като купувачите започнаха да не обръщат внимание на различните мерки на правителството за укрепване на сектора и ограничаване на активността.
Евентуално забавяне на икономическия растеж в Китай или други шокове – например по-силен ръст на лихвите в САЩ, би предизвикало спад в цените на имотите в Хонконг.
Все пак повечето собственици на жилища в мегаполиса са придобили имотите с по-висок дял собствено финансиране, за разлика от САЩ преди 2006 г., което би смекчило финансовото бедствие, посочва се в анализа. Средното съотношение на ипотечните кредити и стойността на жилищата е 50%, като се вземат предвид и частично погасените заеми.
За пазара в мегаполиса обаче има и други прогнози. Цените може да се покачат с още 10% през тази година, защото имотите се считат все още за най-сигурния начин за съхранение на богатството, прогнозира Кусон Люн от JPMorgan Chase & Co., цитиран от Bloomberg.
Сред инвеститори и строители обаче все повече се усеща скептицизъм, че ценовите нива са устойчиви.
Все пак дори и банките да повишат основната лихва, печалбите от собствеността в Хонконг вероятно ще се свият, но няма да изчезнат, посочва консултантската компания JLL.