fallback

Китайските инвестиции в имоти в чужбина достигат най-ниско ниво от четири години

Купувачите насочват интереса си към проекти в строеж

11:42 | 24.11.17 г.

Китайските инвестиции в недвижими имоти в чужбина достигат най-ниското си равнище от повече от четири години през третото тримесечие, съобщава Financial Times. Това подчертава влиянието на по-строгите мерки за контрол на капитала в Китай, които преструктурират глобалните пазари на активи, допълва изданието.

Китайските застрахователи, банки и частни инвестиционни дружества през последните години се очертаха като един от най-важните купувачи на първокласни офис сгради и луксозни хотели на различни пазари по света.

Опасенията за прекомерно изтичане на капитали обаче, както и обезценяването на валутата накараха Пекин да ограничи сделките в чужбина в края на миналата година.

Инвестициите на китайците в имоти в чужбина достигат 2,5 млрд. долара през третото тримесечие на тази година – най-ниска сума от четвъртото тримесечие на 2013 г., посочва се нов доклад на глобалната компания за недвижими имоти Cushman & Wakefield. През първите девет месеца на годината обемът достига 18,2 млрд. долара, което е по-малко от половината вложения за цялата минала година.

"Увеличаването на вниманието на правителството върху инвестиционната активност в сектора на имотите, в съчетание с предпазливостта на инвеститорите, оказва негативно влияние върху обема на сделките в чужбина", коментира Джеймс Шепърд, управляващ директор на Cushman за изследванията в Китай.

Според данните на китайското финансово министерство общите инвестиции на китайски дружества в нефинансовия сектор се свиват с 42% за периода януари-септември спрямо същия период на миналата година.

През юни председателят на Anbang Insurance Group - най-агресивният купувач на имоти в чужбина, изчезна и се предполага, че е задържан от държавата, посочва изданието.

През тази година купувачите на имоти в чужбина от Китай насочват интереса си към проекти в процес на строителство. Вложенията в този тип имоти са 58% от всички инвестиции през третото тримесечие. Същевременно инвестициите в офис сгради се свиват от 71% през миналата година до 28% през тази.

Анализаторите твърдят, че Пекин смята, че инвестициите в строителни проекти за по-малко спекулативни от закупуването на готови сгради, като същевременно помагат на китайските предприемачи да придобият ценен опит в чужбина.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:08 | 11.09.22 г.
fallback