fallback

Какъв ще е бумеранг ефектът от завърналите се от Запада източноевропейци?

Ако продуктивността на работещите е в унисон с тази в Европа, ще се увеличат инвестициите, а с това и търсенето на офисни площи, смятат в Colliers

15:00 | 21.08.17 г. 30
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Седем милиона души от Централна и Източна Европа (Полша, Чехия, Словакия, Унгария, Румъния, България) живеят в държави от Западна Европа. Връщането дори на малка част от тях ще доведе до увеличение на брутния вътрешен продукт на региона, ще стимулира и развитието и на пазара на недвижими имоти.

Това прогнозира най-новият доклад на Colliers „Бумеранг на работната сила“.

Значителен брой граждани на Централна и Източна Европа, от които 14,1% румънци, 9,8% българи и 6,6% поляци, пребивават в Западна Европа. Емигрантите, повечето от които млади, квалифицирани и образовани, се възползват от възможностите за свободно движение и достъп до европейския пазар на труд, и това е сред основните причини за недостига на кадри в икономиките на държавите от ЦИЕ, коментират експертите на Colliers.

Те са на мнение, че повишение на заплатите в региона може да окуражи част от тях да се завърнат в собствените си държави.

                Разпределение на жителите от Централна и Източна Европа в страните от Западна Европа

Източник: Данни на Евростат за 2016 г. на населението на ЕС по държави по рождение на емигрантите, с изключение на чехите, словаците и българите във Великобритания (2015 г., Великобритания) и френските данни (2013 г., френското Министерство на вътрешните работи)

Подобен бумеранг ефект може да предизвика увеличение на инвестициите в имоти и на търсенето на офисни и индустриални площи. Потреблението на стоки също ще се покачи и ще доведе до ръст в сектора на логистичните и търговските площи, прогнозират от международната фирма за услуги в сферата на недвижимите имоти.

Ще има ли бумеранг-ефект на пазара на труда

“Комбинация от фактори, като увеличение на заплатите, ниски данъци, по-добро управление и законодателна рамка, модернизиране на образователната система, познатата културна среда и насърчителни мерки на правителствено ниво могат да станат причина за връщане на емигрантите”, коментира Марк Робинсън, специалист проучвания, Colliers CEE. "Заплатите в ЦИЕ ще започнат да нарастват с по-бързи темпове, което ще мотивира работещите да не напускат собствените си държави. Това, както и ниски нива на безработица и нарастване на БВП, изглежда, че ще се задържи като тенденция през следващите десет години“.

                Единични разходи за труд в ЕС (EUR / час)

Източник: Eurostat, Colliers International

Ако продуктивността на работещите е в унисон с тази в Европа, ще се увеличат и инвестициите. Това ще означава по-голямо търсене на офисни и индустриални площи, и повишение на потреблението, смятат в Colliers. Фактори „за“ и „против“ връщането на емигрантите

От финансова гледна точка, затегнатите условия на трудовите пазари в ЦИЕ създават инфлация по отношение на работните заплати най-вече на квалифицирани кадри.

                  Годишен ръст на разходите за труд на единица продукция в ЕС (EUR / час) 2004-2016 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:34 | 14.09.22 г.
fallback