През тази година руснаците отделят по-малка част от своите доходи за обслужване на ипотечни кредити заради спад в лихвите, информира „Известия“. Ако в началото на 2016 г. за обслужване на жилищните заеми средно са отивали 49% от доходите, то през първото полугодие на 2017 г. отиват 45%, по данни на „Банк России“.
Експерти обясняват промяната със значимо намаление на лихвените проценти. По техни оценки в следващите година – две ипотеките може да поевтинеят с 1–2 пр.п.
В последните месеци съотношението между плащанията по жилищните заеми и доходите на кредитополучателите се е понижило с 4 пр.п.
Статистиката на финансовата институция показва, че сега руснаците разполагат с повече средства след вноските. Тенденцията експертите обясняват основно с понижението на лихвите, тъй като реалните доходи на населението през 2016–2017 г. продължават да се понижават, а средният размер на ипотечния заем показва неголям ръст.
По данни на Националното бюро за кредитна история през май 2017 г. средният ипотечен заем е бил на стойност 1,9 млн. рубли (малко над 56 хил. лв.) или с 4,2% повече в сравнение с май 2016 г.
Заради понижението на лихвените проценти за руснаците е по-лесно да обслужват кредитите, смята ръководителят на центъра за анализи „Русипотека“ Сергей Гордейко. Той смята за незначителни понижението на доходите и ръста на средния размер на заемите.
Експертът посочва, че в Европа съотношението между плащанията по жилищните заеми и доходите е под 40%. Той оценява тенденцията в Русия като силно положителна – в бъдеще може да се очаква просрочията да намаляват.
По данни на Централната банка, ако в началото на 2016 г. средната ставка по ипотеките е била 12,92%, то в края на третото тримесечие на 2017 г. тя е 11,68%.