fallback

Световният пазар на луксозни имоти продължава да привлича инвестиции

Хонконг изпреварва Лондон и оглавява класацията на Christie’s на най-добре представящите се пазари на луксозни жилища в глобален мащаб

10:13 | 29.05.17 г.

Въпреки политическата и икономическа несигурност по света най-високият сегмент от жилищния пазар продължава да привлича инвестиции, като отчита рекордни продажби и ръст на цените през 2016 г., съобщава онлайн изданието propertywire.com, като се позовава на данни на Christie’s International Real Estate.

За първи път изобщо през миналата година десетте най-големи продажби на имоти в света са на стойност над 100 млн. долара всяка, като общата сума възлиза на 1,3 млрд. долара, посочва компанията.

Хонконг вече оглавява класацията на компанията за най-добре представящия се пазар на луксозни имоти в света, като за първи път, откакто Christie’s подготвя този доклад, изпреварва Лондон.

Торонто се очертава като най-горещия пазар на жилища с цени над 1 млн. долара.

Компанията подчертава, че имотите продължават да привличат значителни капитали. Заради регионалната несигурност обаче някои пазари са по-малко атрактивни за инвеститорите в сравнение с други.

Данните на компанията показват, че продажбите на жилища на стойност над 1 млн. долара се увеличават с 1% годишно. На 24 от наблюдаваните пазари обаче се наблюдава забавяне на ръста на продажбите, докато при 19 е регистриран значителен ръст.

Цените на луксозните имоти през 2016 г. отчитат средно увеличение от 2% на годишна база, като тенденцията се очаква да се задържи и през тази година.

Сред най-интересните пазари за наблюдение през тази година Christie’s нарежда Вашингтон, регионът на езерото Тахо в САЩ, Маракеш в Мароко, Белиз и Бахамите заради засилващата се активност в най-високия сегмент от пазара.

Сред новите дестинации, които са сред най-горещите пазари на луксозни имоти в света, се нареждат Чарлстън в щата Южна Каролина, Остин в щата Тексас и Сан Диего в Калифорния.

Същевременно в Хонконг местният финансов регулатор наложи рестрикции на кредитирането за строителните компании, за да се опита да въздейства върху цените, посочва онлайн изданието globalpropertyguide.com.

Максималният размер на кредитите, които банките могат да отпускат, е определен на 40% от стойността на парцела. Така лимитът е намален с 10 пункта от 50%.

Лимитът за строителството пада до 80% от разходите за строежа. Като цяло се налага таван от 50% от очакваната стойност на завършения имот. Предишната граница беше 60%.

В тази връзка експерти очакват бум на сенчестото кредитиране в мегаполиса, посочва Ройтерс.

От 2008 г. насам цените на жилищата в Хонконг отчитат ръст от 137% заради ограниченото предлагане, ниските лихви и засиления интерес от инвеститори, особено от континентален Китай.

От 2009 г. местната администрация започна да налага мерки за затягане на активността на пазара, които частично разхлаби преди няколко месеца.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:32 | 06.09.22 г.
fallback