В по-малко модерните квартали на Лондон продавачите на жилища все по-бързо осъзнават колко точно може да поеме пазарът, коментира Bloomberg.
Купувачите, бягащи от скъпия център на столицата, превръщат периферните квартали в най-горещите пазари на имоти в Лондон. Сега обаче все повече продавачи в тези райони са принудени да намаляват цените си, тъй като стойностите бързо изпреварват покупателната сила на средностатистическия купувач.
Броят на отстъпките в обявените цени расте с най-бързия си темп в крайните лондонски квартали, като Баркинг и Дагенахам или Нюхам, както и Тауър Ханлетс и Кройдън.
„Периферните райони, към които се обръщат купувачите, когато вътрешен Лондон се оказва твърде скъп, отчитат значителна инфлация напоследък и са достигнали момент, в който цените надхвърлят възможностите“ на купувачите, казва Нийл Хъдсън, основател на консултантската къща Residential Analysts. “Преди хората преодоляваха това с дългосрочни ипотеки, но границата е достигната“.
Цените на жилищата в Лондон са се повишили с 82% през изминалото десетилетие – водени от централни райони като Кенсингтън и Челси и Уестминстър – задминавайки ръста на заплатите и поставяйки на тест ограниченията върху заемите за купувачите. Това накара купувачите да търсят отстъпки в по-евтините външни райони на града, което повиши цените там.
„Хората се борят с финансовата достъпност [на жилищата] и проблемът е особено силен в Лондон“, казва Иън Сътклиф, главен изпълнителен директор в Countryside Properties. Строителната компания, насочена към жилищни имоти, е намалила средната цена на новите жилища с 13% през първото полугодие спрямо година по-рано.
Сътклиф казва, че по-голямата част от търсенето на жилища в Лондон идва от хора, които работят в столицата и могат да си позволят да похарчат между 400 и 600 хил. паунда. Сегашната средна цена е 680 607 паунда, сочи Zoopla, а годишната заплата на средностатистическия лондончанин е 34 672 паунда.
„Преди хората се насочваха към райони, в които незадължително искаха да живеят, но само това можеха да си позволят“, казва Пола Хигинс, главен изпълнителен директор на HomeOwners Alliance, потребителска организация на британските купувачи на жилища. „Сега, когато цените на тези места стават недостъпни, те се отказват от идеята за купуване като цяло“.