Вотът за напускане на Европейския съюз (ЕС) във Великобритания е предизвикал най-големия отлив на дребни инвеститори от фондовете за имоти, отчитан някога, съобщава Financial Times.
Клиенти на фондовете за имоти от отворен тип на Острова са изтеглили над 3 млрд. паунда през първите осем месеца на годината, сочат данни на Асоциацията на инвеститорите, цитирани от изданието.
Това е почти една десета от активите под управление на отворените фондове за имоти в страната, допълва организацията.
За сравнение, по време на кризата през 2008 г. тегленията са били под 5 на сто от общите активи на отворените фондове за инвестиции в имоти (под 500 млн. паунда), показват още данните.
Заради паническото бягство на дребните инвеститори след вота за Brexit, в който 52% от британците поискаха страната им да напусне ЕС, водещите отворени фондове за инвестиции в имоти, сред които M&G, Standard Life и Aviva Investors, спряха временно обратните изкупувания. Фондовете искаха да си дадат време, за да продадат активи и с получените средства да удовлетворят претенциите на инвеститорите.
Няколко фонда вече възстановиха дейността си след осъществени успешни продажби. Други обаче остават затворени и според анализатори остава да се види дали реакцията им е била оправдана.
Експерти посочват, че пълното въздействие на Brexit върху пазара на бизнес имоти ще се види след доста повече време, защото по-важно е да се види как ще се оформи напускането на ЕС и какви ще са взаимоотношенията между Лондон и Брюксел накрая.
През предходните две години инвеститорите показаха значителен интерес към фондовете за имоти заради високата доходност в сравнение с останалите инвестиции. Отворените фондове във Великобритания привлякоха 2,6 млрд. паунда от дребни инвеститори през 2016 г. и 3,8 млрд. паунда през 2014 г., показват данните на Асоциацията на инвеститорите.
Бързия икономически растеж в градове като Лондон и Манчестър подсил възвръщаемостта на най-големите фондове за имоти в страната, които инвестират предимно в бизнес имоти.
Три от най-големите играчи на пазара – фондът на M&G, фондът на Henderson и фондът на Aberdeen, отчетоха възвръщаемост между 7 и 14 на сто през 2014 и 2015 г. Това привлече значителен брой инвеститори, гладни за доходност.
От януари насам обаче възвръщаемостта падна на отрицателна територия заради вълнението около референдума за членството на Великобритания в ЕС и въздействието на по-слабия паунд.
Фондът на M&G например отчете възвръщаемост от -8,95% за първите осем месеца на годината, а фондовете на Henderson и Aberdeen – съответно -6,96% и -8,07%.
Междувременно още един отворен фонд за имоти във Великобритания обяви, че възобновява търговията с мотив, че доверието на пазара се възвръща, допълва FT.
M&G Investments възобновява обратните изкупувания, след като е продал 58 имота за времето след референдума. Общата стойност на сделките е 718 млн. паунда.