fallback

Ако банките избягат от Лондон, печелившите пазари няма да са в Европа

Единствената алтернатива на Лондон от гледна точка на инфраструктура за финансовата индустрия е само Ню Йорк

10:30 | 17.10.16 г. 13

Ако банките тръгнат да бягат от Лондон заради Brexit, пазарът, който ще бъде най-много облагодетелстван от това, дори не се намира в Европа, пише Bloomberg в свой анализ.

Ню Йорк дори повече от Франкфурт и Париж се очертава като основен кандидат да привлече повече банки, ако финансовата индустрия реши, че излизането на Великобритания от Европейския съюз (ЕС) ще й навреди.

Точно Ню Йорк, а не европейските финансови центрове, е мястото, което реално може да си съперничи с Лондон по дълбочината на пазара, екпертизата или регулаторите, отбелязва информационната агенция.

Континентална Европа ще привлече част от банковите операции, за да се поддържат регионалните операции, но повечето от банките вероятно ще се прехвърлят отвъд Океана.

“Няма начин в EС да се появи финансов център с инфраструктура като в Лондон и да изземе ролята на Лондон, особено в сферата на капиталовите пазари”, коментира Джон Нелсън, председател на борда на директорите на Lloyd’s.

Според него има само един град в света, който реално може да конкурира Лондон, и това е Ню Йорк.

Много инвестиционни банки са разположили водещите си централи в Лондон. Ако се наложи те да се преместят, най-вероятно ще се насочат към по-далечна часова зона, включително и бек офисите.

Изпълнителният директор на Morgan Stanley Джеймс Горман също прогнозира, че Ню Йорк ще е големият печеливш от евентуално преместване на финансовия сектор от Лондон заради Brexit.

Според източници на информационната агенция, пожелали анонимност, една от водещите американски инвестиционни банки вече е започнала да преразглежда персонала си във Великобритания. Най-вероятно тя ще прехвърли значителен брой хора извън Европа – в САЩ или в Азия.

Ню Йорк – хъб за търговия с деноминирани в долари ценни книжа, вероятно ще привлече офисите, които се занимават с макро търговия, валути, облигации и анализи на икономическите тенденции по света.

Банковите шефове са се отказали от надеждата, че британският премиер Тереза ​​Мей ще бъде в състояние да постигне такава сделка с ЕС, че да се запази правото им да търгуват със стоки и услуги свободно в рамките на блока.

Проблемът, пред който те се изправят, е, че трудно може да наваксат с предимствата, които Лондон има. Повечето местни регулатори в ЕС е малко вероятно да бъдат в състояние да се справят с евентуален наплив от заявления за лицензи. На много места няма и необходимия набор от офиси и инфраструктура, а и не могат да предложат същото качество на живот.

През тази година Лондон оглави индекса на Z/Yen Group за водещите финансови центрове по света въз основа на тяхната привлекателност за работещите в индустрията. Ню Йорк е на второ място, а Франкфурт и Париж се класират съответно на 19-то и 29-то място.

Големите инвестиционни банки от САЩ са концентрирали около 85% от персонала си в ЕС във Великобритания и 87% от дейността си на капиталовите пазари в региона, допълва информационната агенция. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:38 | 10.09.22 г.
fallback