fallback

Пекин бави прегледа на сделката между Marriott и Starwood

Антитръстовият орган на страната е удължил проверката с 60 дни

11:27 | 09.08.16 г. 1
Автор - снимка
Редактор

Китайските регулатори са удължили прегледа на сделката между Marriott International Inc и Starwood Hotels & Resorts Worldwide Inc с 60 дни, съобщава Ройтерс, като се позовава на изявление на двете компании.

Сделката беше договорена през април. С приключването ѝ ще бъде създадена най-голямата верига хотели в света, оценявана на 36 млрд. долара и с 1,1 млн. стаи. За сравнение, Hilton Worldwide Holdings, която ще бъде на второ място след сливането на Marriott и Starwood, притежава 775 хил. стаи по света.

За Starwood наддаваше и китайската застрахователна компания Anbang. Тя обаче се отказа от надпреварата въпреки плановете си за изграждане на глобален инвестиционен портфейл от доходоносни активи.

Marriott и Starwood не уточняват защо китайските регулатори се бавят с одобрението на сделката. Американските регулатори по конкуренцията вече се произнесоха положително, както и Европейската комисия и антитръстовите регулатори в още 40 държави.

След сливането компанията ще се превърне в най-голямата и на хотелския пазар в Китай с пазарен дял от малко над 4 на сто, посочва информационната агенция. Втората позиция ще е за Homeinns Hotel & Management с 4 на сто, а третата – за China Lodging Group с 3,9%, показват данни на Euromonitor International.

Досега китайският регулатор на конкуренцията е блокирал само две сделки, посочва Ройтерс. Одобрените сделки са почти 1 500, като вместо да ги блокира, органът предпочита да кара сливащите се дружества да продават активи, ако имат съмнения за увреждане на конкуренцията в страната.

През миналия месец например китайският антитръстов регулатор одобри сделката между AB InBev и SABMiller.

Според информационната агенция Anbang се е отказала от борбата за придобиване на Starwood заради ограниченията за инвестиции в чужбина, които действат в Китай. Компанията предложи 15 млрд. долара в брой за хотелската верига, което вероятно е довело до намеса на специалната комисия за инвестиции в САЩ, който проучва сделките на китайските компании, тръгнали на експанзия по света.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:22 | 11.09.22 г.
fallback