Строители на жилища в Лондон предлагат на потенциални купувачи да поемат разходите за гербовия налог при сделката или да отпуснат 20 хил. паунда (26 800 долара) за мебели, както и шанс за спечелване на безплатно паркомясто, предава Bloomberg.
Бонусите набират скорост, след като на 23 юни 52% от британците подкрепиха излизането на страната им от Европейския съюз (ЕС), а жилищният пазар показва признаци за обрат, особено в луксозния сектор, който от известно време се задъхва от свръхпредлагане.
Заради бързите темпове на ръст на пазара на луксозни имоти след кризата от 2008-2009 г. строителните компании се насочиха към този сегмент от пазара. Така – най-вече в Лондон, се стигна до свръхпредлагане на жилища, които средностатистическият британец не може да си позволи.
Правителството освен това започна плавно да увеличава гербовия налог – данъкът, който се плаща еднократно при сделка и който се определя като процент от крайната цена на жилището. Това направи луксозните имоти в града още по-неатрактивни.
Дори и преди вота цените на луксозните имоти в британската столица силно забавиха ръста си, а в някои райони на Лондон и плавно тръгнаха надолу. Предлагането също се засили, след като много собственици решиха да продават заради новите данъчни правила и промените на правилата при кредитирането. Заради последните промени възвръщаемостта на някои собственици клони на практика към нулата.
Така през май се стигна до спад на цените на жилищата в Лондон от 1,4% точно заради натиска на цените на луксозните имоти. Това е и най-силният месечен спад от около пет години насам.
Много потенциални купувачи за момента са взели решение да отложат сделката заради неизвестността след вота за Brexit. Спират ги неяснотите около лихвите и вероятността Великобритания да изпадне в рецесия, както и вероятността от по-продължителен спад на цените.
Galliard Homes Ltd. например предлага жилищата си с 3% отстъпка, ако те ще се обитават от собствениците им. Ако сделката е за имот с цел отдаване под наем, фирмата предлага да плати разходите за гербовия налог на купувачите.
Фирмата организира и лотария, като собствениците на жилищата с три спални в проекта ѝ Marine Wharf East могат да спечелят две паркоместа на стойност 25 хил. паунда всяко.
Директорът на компанията посочва, че проектът е продаден на инвеститор, а фирмата само препродава имотите. Според него само двама от купувачите са се отказали от сделка заради Brexit, а за техните имоти вече има други купувачи.
Според компанията единствено пазарът на имоти на стойност над 3 млн. паунда се забавя заради Brexit, а фирмата не действа в този сегмент. Средната цена на жилище в комплексите на компанията е около 800 хил. паунда.
През миналата година цените на жилищата в Лондон достигнаха до ново рекордно равнище – с 62% над предишния пик от 2007 г., припомня информационната агенция. Продажбите обаче намаляват, след като правителството въведе данък върху капиталовата печалба при продажба на имоти, включително и за чужденци, както и по-високи данъци при сделките.
През първото тримесечие сделките намаляват с 33% до малко под 6 хил., сочат данни на Molior London. Същевременно в процес на строителство в момента са над 35 хил. луксозни жилища на обща стойност над 77 млрд. паунда – с 40% повече спрямо 2014 г.. Очакванията са търсенето да намалее допълнително заради загубата на добре платените работни места във финансовия сектор, която PricewaterhouseCoopers LLP прогнозира заради Brexit.