Ръстът на инвестициите в имоти в Китай се забавя през първата половина на годината, което засилва очакванията за допълнителни стимули с цел увеличаване на продажбите, особено в по-малките градове на страната, пише Ройтерс.
Засега забавянето не се отразява съществено на икономическия растеж, който през второто тримесечие остава стабилен – 6,7%. Притеснително е обаче, че частните инвестиции в сектора са на рекордно ниско ниво. Затова и анализатори очакват, ако тенденцията се задържи, това да се отрази на икономиката през второто полугодие.
За периода януари-юни инвестициите в имоти в Китай отчитат ръст от 6,1% спрямо същия период на миналата година, показват данните на китайското национално статистическо бюро. От началото на януари до края на май беше отчетен ръст на инвестициите от 7 на сто, припомня информационната агенция.
Забавя се и ръстът на продажбите, измервани с обща площ на реализираните жилища. За шестмесечието увеличението е малко под 28% спрямо 33,2% за периода януари – май.
Само за юни инвестициите в имоти в Китай отчитат ръст от 3,5% на годишна база. За сравнение, през май увеличението е било 6,6%.
Ръстът на новото строителство през юни достига 4,9% на годишна база спрямо почти 11% през май. Положително е, че се забавя ръстът на запасите от жилища – до 8,6% през юни спрямо почти 10% през май, което означава, че запасите постепенно започват да се усвояват.
Още от края на 2014 г. правителството на Китай реши да разхлаби ограниченията за пазара на имоти, въведени по-рано заради силните ръстове на цените. През миналата година значително бяха облекчени и условията за покупка на второ жилище в страната.
Това обаче предизвика силен ръст на цените в най-големите градове. В Шънджън например годишното увеличение надхвърля 60 на сто. Така някои местни администрации въведоха специални мерки на локално ниво, за да успокоят пазара.
В по-малките населени места обаче проблемът със свръхпредлагането на жилища остава. Това оказва допълнителен натиск върху местните икономики.