Темпът на ръст на цените на жилищата във Великобритания се ускорява през октомври, като най-силно увеличение е отчетено в източните райони на страната и в Северна Ирландия, съобщава FT, като се позовава на данни на британския статистически институт.
През октомври увеличението достига 7 на сто на годишна база в сравнение с 6,1%, отчетени през септември, сочи британската национална статистика.
Данните показват и задълбочаващите се регионални различия на британския пазар на имоти. В Северна Ирландия например ръстовете достигат 10 на сто, докато в Шотландия и Уелс увеличението е от само процент.
С 10 на сто са поскъпнали жилищата и в източните райони на Англия, докато в северозападните ръстът е 4 на сто на годишна база. В Лондон ръстът е 8%, а в югоизточните райони на Англия достига 10%.
Статистиката се публикува в момент, в който излизат и данни за кредитирането, които показват силен ръст на сделките с жилища с цел отдаване под наем, посочва изданието. Стойността на отпуснатите ипотеки през октомври е с 21% по-висока спрямо октомври 2014 г., но при ипотеките за жилища, купени с цел отдаване под наем, увеличението достига 41%.
Недостигът на жилища на фона на нарастващото търсене прави притежаването на имот все по-недостъпно, коментират от консултантската компания Legal and General.
Хауърд Арчър, икономист от IHS, също потвърждава, че ръстовете на цените са свързани с дисбалансите на търсенето и предлагането. Той прогнозира, че ръстовете на цените ще продължат, подкрепяни не само от дисбалансите на пазара, но и от ръста на доходите и ниските лихви по ипотеките.
Данните на Съвета на ипотечните кредитори, който покрива около 95 на сто от ипотечния пазар във Великобритания, сочат, че броят на отпуснатите ипотеки се е увеличил с 19 на сто през последната година, а стойността – с 34 на сто.
Наскоро Международният валутен фонд (МВФ) пак предупреди, че пазарът на имоти е най-голямата заплаха за икономиката на Великобритания заради високата задлъжнялост на домакинствата. Фондът смята, че домакинствата са уязвими заради вероятността от спад на доходите и очертаващият се ръст на лихвите.