Интересът на институционалните инвеститори към инфраструктурата расте в глобален план въпреки опасенията на пенсионните фондове за нарастващите цени, пише онлайн изданието ipe.com.
Резултатите от международно проучване сред 60-те най-големи институционални инвеститора в инфраструктура, проведено от IPE и консултантската компания Stirling Capital Partners, показват, че две трети от тях очакват да увеличат експозициите си към инфраструктурни проекти в следващите 18 месеца.
Повече от половината обаче твърдят, че инфраструктурните активи стават твърде скъпи.
Основателят на Stirling Capital Майкъл Стърлинг коментира, че инвестициите в инфраструктура са ресурсоемки и понякога придобиването излиза скъпо и трудно. Всяка грешка може да струва скъпо на фондовете.
Данните показват още, че най-предпочитаната възвръщаемост от инвестициите в инфраструктурни проекти е между 5 и 10 процента.
Повечето от институционалните инвеститори и най-вече пенсионните фондове влагат в инфраструктура чрез специални фондове. Малко от тях инвестират директно в инфраструктура.
В момента над 160 пенсионни фонда по света набират допълнителен капитал, голяма част от който ще се насочи към инфраструктурни обекти. Най-популярни сред институционалните инвеститори са възобновяемите източници на енергия, следвани от пристанищата и летищата, а най-предпочитаният период за инвестицията в подобни обекти е повече от 10 години.