Пазарът на първокласни жилища в Лондон продължава да се забавя заради валутните колебания и по-високия гербов налог при сделките с луксозни имоти, сочат данни на консултантската компания Knight Frank, цитирани от Financial Times.
“Лондон е скъпо място и валутните колебания го правят още по-скъпо място“, коментира Ноел Флинт, партньор в компанията, който оглавява жилищния отдел за района на централната част на града.
Флинт обяснява, че значително е намалял броят на руските купувачи в града, особено тези, които са готови да похарчат 5-10 млн. паунда. Бюджетите на руснаците са намалени заради срива на рублата на валутните пазари. Същото важи и за купувачите от Близкия изток – паундът е толкова силен в момента, че Лондон не дава на купувачите достатъчно добра стойност за парите им, допълва Флинт.
За трите месеца до края на септември броят на имотите в централен Лондон, които са сменили собствениците си, е намалял със 17 на сто в сравнение със същия период на миналата година, показват данните на компанията.
Същевременно броят на платежоспособните потенциални купувачи се е свил с над 30 на сто, отчитат още от компанията.
Експертите са намалили наполовина очакванията си за ръста на цените на имотите в района за 2016 г. - от 4,5 на сто до малко над 2 на сто.
През октомври годишният ръст на цените на жилищата в централните райони на британската столица се е забавил до 1% - най-ниското ниво от октомври 2009 г.
Все пак въпреки забавянето на активността на чуждестранните купувачи британците продължават да са активни на пазара, но в ценовия диапазон 1-3 млн. паунда. Купувачите обаче очакват понижаване на офертните цени, за да компенсира по-високия гербов налог.