Дали историята от близкото минало ще се повтори отново? Само осем години след кризата с високорисковите ипотеки в САЩ банките предупреждават за нов риск от ценови балони на пазарите на недвижими имоти в цял свят, коментира CNBC.
В четвъртък UBS заяви, че недвижимите имоти във всички европейски градове в момента са над реалната им оценка, като Лондон е най-надцененият пазар на Стария континент и градът с най-голям риск в света за нов жилищен балон.
„Индексът на UBS – Global Real Estate Bubble Index, както и други показатели, показват риск от значителна ценова корекция, ако основите на инвестициите в недвижимите имоти се влошат“, предупреждава банката в глобалния си доклад за недвижимите имоти.
Цените на жилищата в Лондон, в реално изражение, са с 6% над предишния си пик през 2007 г., като пазарът на недвижими имоти в столицата се развива изолирано от останалата част на Обединеното кралство и без връзка с доходите на местните домакинства, твърди UBS.
Градът е най-малко достъпният в света, с изключение на Хонконг, като според UBS това е вторият най-вероятен град за поява на имотен балон.
„Сегашните оценки до голяма степен се дължат на чуждестранното търсене (на имоти в Лондон) и търсенето от хора, преследващи сигурни инвестиции. Световните геополитически рискове и високите оценки на имотите в азиатските градове също са помогнали за покачването на цените на жилищата в Лондон до нови висоти“, казва UBS.
“Местните купувачи също са допринесли за поскъпването“, добавя банката, подчертавайки примамливата доходност от жилища, купувани за отдаване под наем, и продължителния ръст на населението.
Макар че разходите за жилища в Лондон са добре известни, за европейците може да се окаже изненадващ фактът, че Амстердам е втори на континента в класацията за най-възможен жилищен балон. За германския финансов център Франкфурт банката казва, че „става все по-надценен“, като Женева, Цюрих и Париж следват същата тенденция.
Според UBS след Лондон и Хонконг Сидни е на трето място в света като най-надценен град – твърдение, повторено и от RBS.
По-рано този месец Deutsche Bank също предупреди за бум на световните цени на имотите вследствие на меките парични политики в цял свят, като централните банкери в Япония и Европа обмислят допълнителни стимулиращи мерки.
И UBS, и Deutsche Bank обаче смятат, че недвижимите имоти в американските градове са до голяма степен оценени правилно, дори в Ню Йорк. Единствено Сан Франциско е изключение, според UBS, като цените там са подхранени от чуждестранното търсене и бързоразрастващата се икономика на Силициевата долина. Оценката за Чикаго от друга страна е, че цените на имотите в града са твърде ниски.
Няколко развиващи се пазара също се включват към ралито, като цените на жилищните имоти в Индия, Турция, Унгария, Филипините и Тайланд са се повишили рязко през първите три месеца на годината, твърди Bank for International Settlements (BIS).
Изключение от правилото са страни като Франция, Гърция и Италия, където реалните цени на жилищата като цяло отбелязват спад през първото тримесечие на 2015 г. Китай и Русия също отчитат сериозен срив на цените, твърди BIS.