Спадът на пазара на недвижими имоти в Китай през тази година може да засегне банките в страната, посочва рейтинговата агенция Standard & Poor's (S&P) в най-новото си предупреждение към втората по големина икономика в света.
Жилищният пазар в Китай започна да постига известно стабилизиране, като последните данни показват, че цените на жилищата са се повишили с най-бързото си темпо в последните 18 месеца. Въпреки това слабостта, отчетена по-рано през годината, може да има "негативен страничен ефект" за местните китайски кредитори, посочва S&P.
"Смятаме, че отслабването на пазара на недвижими имоти в Китай може да има междинно негативно влияние върху сектора на китайски финансови институции", отбеляза рейтинговата агенция в годишния си преглед на банковата система, представен късно във вторник.
"Освен това нашето мнение е, че голяма хаотична корекция на пазара на имоти в Китай, която макар да не e нашият най-лош базов сценарий, би имала значително отрицателно въздействие върху много от банковите сектори в региона, включително и в самия Китай", добави рейтинговата агенция.
Втората най-голяма икономика в света не оправдава очакванията за растеж. Брутният вътрешен продукт (БВП) се разшири с най-бавния си темп от 24 години насам през 2014 г., като целта на правителството не беше достигната за първи път от 1998 г. насам.
Това рязко забавяне в голяма степен се обяснява с по-значителния спад на цените на имотите, който се разглежда като един от най-големите рискове за икономиката.
Китайската централна банка намали лихвите четири пъти от ноември в опит да облекчи разходите по погасяването на ипотечните кредити, припомня агенцията. Институцията също така намали през май изискванията към паричните резерви, които търговските банки са задължени да държат, в опит да изтегли част от натиска върху китайските кредитори.
S&P изтъква и загрижеността си по отношение на неотдавнашните тежки разпродажби на акции в страната, но заявява, че ситуацията е под контрол засега. "Ние вярваме, че рисковете от "зараза" вследствие на резкия спад в пазарната капитализация на Китай към останалата част от китайската финансова система остават управляеми, поне за момента", посочва рейтинговата агенция.
"От наша гледна точка рисковете от "зараза" в Китай може да се увеличат обаче значително, ако корекцията на пазара на акции се превърне в колапс. Китайските брокерски фирми, а вероятно и други видове небанкови финансови институции, които могат да имат значителни капиталови експозиции, ще се превърнат в слабото звено във финансовия сектор при такъв сценарий. По-общо казано, ние отбелязваме, че доходността на капиталовия пазар в Китай остава страничен въпрос за китайската икономика", казва още агенцията.