fallback

Cerberus е най-големият купувач на проблемни дългове в Европа

Според PwC банките в Европа ще продадат проблемни заеми за около 100 млрд. евро през тази година

11:57 | 29.07.15 г.

Американската компания за частен капитал Cerberus Capital Management е най-големият купувач на проблемни кредити, свързани с имоти, в Европа, съобщава Ройтерс, като се позовава на данни на консултантската компания PwC.

От Cerberus са придобили заеми на стойност 27 млрд. евро през последните две години и половина.

Другите топ купувачи също са от Америка - Lone Star and Blackstone.

Според експертите тенденцията ще се задържи поне още пет години. Според оценки на PwC европейските банки притежават нежелани кредити за около 2 трлн. евро.

Американските банки преминаха сравнително бързо през процеса по прочистване на балансите си през 2008-2009 г., отбелязва информационната агенция. Повечето от големите фондове в САЩ вече имат нужната експертиза и са добре подготвени за продажбите на заеми в Европа.

Не липсват обаче и критики към сделките, включително че купувачите са твърде агресивни при искането си за изплащане на заемите. Британската юридическа кантора Berg съобщи този месец, че цели бизнеси са били притиснати, след като дълговете им са били продадени на компания за частен капитал.

„Тези компании целят бърза възвръщаемост и не се интересуват от партньорства, докато банките преглеждат внимателно историята на клиентите си и преценяват какви биха били ползите им в дългосрочен план“, коментира партньорът в кантората Алисън Лавдей.

Източници на информационната агенция потвърждават, че компаниите за частен капитал действително имат много по-различен подход при събирането на дълговете в сравнение с банките.

Cerberus коментира, че третира кредитополучателите справедливо. Компанията посочва, че предпочита собствениците и наемателите да запазят имотите си, да се стабилизират активите и да се донесе реална стойност не само на акционерите, но и за собствениците и наемателите.

Повечето от продадените през последните години проблемни кредити са в Ирландия, Великобритания и Испания. Очаква се тези държави да продължат да са сред водещите продавачи, тъй като банките продължават да прочистват балансите си, а държавните агенции, които обединяват проблемните активи, разширяват балансите си.

Очаква се през тази година да се засилят продажбите на проблемни кредити в Италия.

Според PwC банките в Европа ще продадат проблемни заеми за около 100 млрд. евро през тази година. За сравнение, през миналата година беше постигнат рекорд с продадени проблемни заеми за 91 млрд. евро.

За банките продажбата на проблемните заеми е по-атрактивната опция, дори и при голяма отстъпка, тъй като това освобождава провизиите, които иначе финансовата институция трябва да държи срещу тези активи.

Все по-обичайни стават мегасделките на стойност над 1 млрд. евро. Инвеститорите могат да получат годишна възвръщаемост от порядъка на 15-20%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:39 | 03.09.22 г.
fallback