Лондон е най-желаната дестинация от глобалните инвеститори в бизнес имоти, според консултантската компания CBRE.
Ню Йорк, който обикновено заема втората позиция, този път е класиран на пето място.
Топ 3 се допълва от Токио и Сан Франциско, а на четвърто място е Сидни. В топ 10 влизат още Мадрид, Далас, Лос Анджелис, Сиатъл и Париж.
Като цяло регионът на Западна Европа е най-предпочитан от глобалните инвеститори в имоти. Втората позиция е за Азия, въпреки забавянето на китайската икономика. Третата позиция е за региона на Северна Америка, а на четвърто място остава Централна и Източна Европа.
Резултатите от проучване на компанията сред глобални инвеститори сочат, че те са уверени в намеренията си за разширяване на вложенията през тази година. Значително се засилва апетитът за трансгранични инвестиции в имоти.
Основните опасения обаче са свързани с конкуренцията за качествените активи. Като една от основните пречки пред придобиването на нови активи пък се посочват цените, както и бавното възстановяване на световната икономика от кризата.
Заради ниската доходност и високите цени на активите на водещите пазари в Европа и Америка инвеститорите все по-често избират по-второстепенни дестинации. Същевременно обаче се засилва апетитът им за инвестиции в първокласни активи в Азиатско-тихоокеанския регион.
Експертите очакват през следващите години инвеститорите да ребалансират портфейлите си и на практика да ограничат присъствието си в пазарните сектори, които са надценени в момента.
Най-активни на глобалния пазар на имоти са инвеститорите от Северна Америка, насърчени от устойчивото възстановяване на икономиката. По-силният долар също оказва допълнителна подкрепа на американския капитал, който търси подходящи активи в други региони по света.
Същевременно се очаква забавяне на трансграничните инвестиции на азиатските инвеститори заради резкия ръст, отчетен през последните години.
Най-предпочитаният от инвеститорите сегмент от пазара на бизнес имотите са офисите и индустриалните имоти. Интересът към търговските площи продължава да намалява, с изключение на Северна Америка, заради структурната промяна в сектора, свързана с възхода на електронната търговия.
Засилва се и интересът към алтернативни активи, като например дълг в сектора на имотите, жилища за настаняване на студенти, имоти, свързани със здравеопазването, жилища за пенсионери, инфраструктурни обекти, центрове за данни и т.н.