fallback

Финансите на китайските строителни компании са под силен натиск

Резкият спад на печалбата на някои фирми е симптом за агресивното понижение на цените, с което компаниите се опитват да се справят със запасите от жилища

10:03 | 01.04.15 г.

Китайските строителни компании са принудени да жертват печалбите си, за да насърчат продажбите заради спада на пазара на жилища в страната, съобщава Financial Times.

Строителните компании не могат да се справят със запасите от жилища и ограничения достъп до ново финансиране, отбелязва изданието.

Повечето от публичните строителни компании от континентален Китай отчитат стабилни приходи през миналата година. Резкият спад на печалбата при някои обаче е симптом за агресивното понижение на цените, с което компаниите се опитват да се справят със запасите от жилища и да генерират пари на фона на високата обща задлъжнялост на строителния сектор.

Очакванията обаче са, че цените на жилищата в Китай ще останат под натиск и през следващите месеци. Това ще продължи да принуждава строителните фирми да предлагат допълнителни „подсладители“ на потенциалните купувачи, прогнозират от Moody's.

Под натиск са и маржовете на някои от най-успешните китайски строителни фирми. Единствено China Vanke – най-голямата компания от сектора в Китай, се очаква да отчете ръст на оперативната печалба.

Слабостта на жилищния пазар е ключов фактор за забавянето на икономиката на Китай. Брутният вътрешен продукт (БВП) се повиши със 7,4% през 2014 г, което е най-бавният ръст от над 20 години насам. Централното правителство още не е успяло да намери начин за намаляване на зависимостта на икономиката от задлъжнелия строителен сектор.

Продажбите на жилища в Китай през миналата година се свиха с 8 на сто като цяло. Корекцията се очаква да продължи и през тази година.

Строителните компании през последните години изтеглиха доста заеми, включително от банки и местни и чужди инвеститори. Ситуацията в Китай обаче доведе до неустойчиви нива на запасите от жилища и на дълга. Строителите имат нужда от пари, за да обслужват задълженията си и нямат време да чакат възстановяване на цените.

Достъпът на китайските строители до финансиране в чужбина също е ограничен след фалита на базираната в Шънджън Kaisa. Компанията в момента се опитва да преструктурира 10 млрд. долара дълг, за да бъде погълната от конкурента ѝ Sunac.

Някои от по-големите китайски строителни фирми все още могат да си осигуряват финансиране от американските дългови пазари. За по-малките обаче това е изключително трудно.

Общият дълг на строителните компании в Китай е скочил почти четири пъти през последните пет години. По-голяма част от тези дългове са краткосрочни заеми. През миналата година компаниите с най-висок рейтинг са заели от пазарите 29 млрд. долара, според данни на Moody's.

Китайското централно правителство обеща да подкрепи жилищния пазар. През последните месеци централната банка два пъти намали лихвите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:16 | 28.08.22 г.
fallback