Британските пенсионни фондове се опитват да се справят с ниските лихви по облигациите и високите цени на акциите, като се насочват към по-рискови инвестиции в търсене на възвръщаемостта, от която се нуждаят, за да посрещнат задълженията си към бъдещите пенсионери, пише Ройтерс.
Пенсионните фондове на Острова управляват общо поне 2,5 трлн. паунда (3,69 трлн. долара). През последните шест години те са принудени да променят инвестиционните си стратегии, тъй като заради разхлабената парична политика на централните банки доходността от държавните облигации рязко спадна, а вложенията в държавни ценни книжа дори започнаха да носят разходи за инвеститорите.
Делегатите на конференцията на Националната асоциация на пенсионните фондове във Великобритания предупреждават, че инвестициите във волатилни активи подхранват балона на пазара на акции, където и без това цените на активите нараснаха до рекордно високи равнища, дори и при разочароващи корпоративни резултати.
„От другата страна на ниските лихви стои това, че ние поемаме огромни рискове, включително и рискът от нов балон“, коментира Стивън Майор, председател на Европейския орган за ценни книжа и пазари, на конференцията.
Все повече фондове се ориентират към алтернативни активи, като все по-често се обръщат към рискови и неликвидни възможности, включително инфраструктурни облигации, директни корпоративни кредити, катастрофични облигации и дълг на развиващи се икономики.
Типичният пенсионен фонд би инвестирал около половината от активите си в акции, една четвърт в имоти, а останалото – в други алтернативни активи, включително инфраструктура и директно кредитиране на корпорации, коментира Джон Уолбаум от консултантската компания Hymans Robertson.