fallback

НПО търси институционална подкрепа за въвеждането на жилищни медиатори

Шестима медиатори са работили в три общини по пилотен проект, финансиран по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство

15:49 | 27.01.15 г.

Неправителствена организация търси институционална подкрепа за въвеждането на жилищни медиатори – посредници, чиято дейност наподобява дейността на трудовите, образователните и здравните медиатори, които работят с уязвими групи от населението, но услугите им са свързани с поддръжката на жилището и подобряването на жилищната среда.

Хабитат България/Фондация „Подслон за човечеството“ е реализирала пилотен проект „За по-добри жилища“, в рамките на който е създадена и тествана услугата на жилищните медиатори. Проектът е на обща стойност 22 хил. евро и е финансиран от Програмата за подкрепа на неправителствени организации по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г.

В продължение на 6 месеца в три пилотни общини – София, Кюстендил и Търговище, са работили 6-ма специално обучени жилищни медиатори. Отделно още 9 медиатори помагат на община Дупница за реализацията на пилотния проект за изграждането на социални жилища, който се реализира с подкрепата на оперативната програма „Регионално развитие“ 2007-2013 г., каза на пресконференция националният директор на Хабитат Минчо Бенов.

По проекта за жилищните медиатори първоначално е осъществено проучване в трите общини от какво точно се нуждаят домакинствата. Основната целева група на проекта са домакинства с ниски доходи, живеещи в лоши жилищни условия.

Основните проблеми, които са установени в процеса на проучването, са липса на инфраструктура, незаконно изградени жилищни постройки, жилища, построени върху терени извън регулация, лошо състояние на жилищата и други подобни.

След проучването медиаторите са започнали да предлагат съдействие на домакинствата за извършване на ремонти, узаконяване на незаконни жилища, регистрация на партиди за комунални услуги, информация за финансови услуги, информация за правата и задълженията на собствениците на имоти, помощ при настаняване в общинско жилище и т. н.

Консултирани са почти 300 семейства. Освен консултациите, с помощта на медиаторите са организирани и обучения за съставяне на семеен бюджет и поддръжка на жилището.

Хабитат България настоява жилищните медиатори да бъдат включени в класификатора на професиите, както са образователните, здравните и трудовите медиатори. Това ще позволи и осигуряването на институционална подкрепа от местните администрации, както и намирането на различни механизми за финансиране на дейностите.

Медиаторите биха могли да съдействат на общините и при идентифициране на случаи на незаконно строителство, неправомерно използване и настаняване в социални жилища и т. н.

Според данни на Евростат към 2014 г. 48% от българското население живее в риск от бедност или социално изключване. Около 14 на сто от населението живее при лоши жилищни условия, в домове с течащи покриви, влага, без изолация на вратите и прозорците, без баня и вътрешна тоалетна, недостатъчна осветеност. Това е три пъти повече спрямо средното за Европейския съюз равнище. Почти 10 на сто от жилищата не разполагат с баня, а над 26 на сто от населението обитава жилища без вътрешна тоалетна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:56 | 14.09.22 г.
fallback