Ръстът на цените на жилищата в България през третото тримесечие на 2014 г. изостава спрямо повишението в Европейския съюз (ЕС) като цяло, показват данните на европейската статистическа служба Евростат.
За периода юли-септември 2014 г. цените на жилищата у нас са се увеличили с 0,2% спрямо предходното тримесечие и с 1,8% на годишна база, докато в ЕС са отчетени ръстове от съответно 1,1% и 2,3%.
Основен двигател на растежа са цените на имотите в няколко страни в Северна Европа. Най-силно годишно увеличение на цените на жилищата през третото тримесечие на миналата година е отчетено в Ирландия – 15 на сто. Жилищният сектор в страната пострада тежко заради кризата, но през последната година започна уверено да се възстановява на фона на засиления интерес към страната от международни инвеститори и в имотите, и в реалната икономика.
Естония, Латвия и Литва също се нареждат сред държавите в ЕС с най-силен ръст на цените на жилищата през третото тримесечие на 2014 г. – съответно 13,2%, 11,7% и 10,1% на годишна база.
Великобритания и Швеция са другите две държави с най-отчетливо увеличение на цените на жилищата за периода – съответно 11,7% и 10,3%.
Ирландия е и страната с най-силен тримесечен ръст на цените – 6,2%, следвана от Латвия и Хърватия със съответно 4,9% и 4,7%.
На другия полюс е жилищният пазар в Словения, където е измерен най-силен спад на цените на имотите на годишна база за периода – 5,4%. Следва Италия с намаление на годишна база от 3,8%, а след нея е Румъния с понижение от 2,3%.
Словения е и държавата с най-силен тримесечен спад на цените на жилищата – 1,1%, следвана от Румъния и Малта със съответно по 0,9%.