Делът на собствениците на жилища в САЩ се е понижил до най-ниското ниво от 19 години, сочат данните на Бюрото по преброяване на населението, цитирани от Bloomberg.
Агенцията подчертава, че нарастващите цени на имотите и повишението на лихвите по ипотеките забавят търсенето на жилища.
Делът на американците, които притежават собствено жилище, се е понижил до 64,8% през първото тримесечие от 65,2% през последните три месеца на миналата година. Делът на собствениците е най-нисък от второто тримесечие на 1995 г., когато е бил 64,7%.
Възстановяването на цените на жилищата и повишаването на лихвите по ипотеките отстранява от пазара на имоти много потенциални купувачи. През февруари например индексът S&P/Case-Shiller, който отразява цените на жилищата в 20 от големите американски градове, се е повишил с 12,9% на годишна база.
Ръстът на цените обаче се забавя – през януари индексът отчете повишение от 13,2%.
„Делът на собствениците на жилища намалява заради забавянето на заетостта, затегнатите условия за кредитиране и все по-ниската достъпност на имотите“, коментира Джед Колко, старши икономист в консултантската компания Trulia Inc.
Според него делът на собствениците на жилища в САЩ ще се колебае „известно време“ около това равнище.
Инвеститорът Сам Зел прогнозира, че делът на собствениците на жилища в САЩ ще спадне и до 55%, тъй като много американци отлагат създаването на семейство и избират да живеят под наем. Към 2010 г. например 54% от пълнолетните американци са били семейни, докато 10 години по-рано делът им е бил 57%, сочат данните на Бюрото за преброяване на населението.
Делът на собствениците на жилища в САЩ достигна пика си през 2004 г., когато 69,2% притежаваха собствен дом, припомня информационната агенция.