Строителството на сгради е основен двигател на ръста на строителната продукция в Европейския съюз (ЕС) и еврозоната, за разлика от България.
През януари общата строителна продукция в 18-те държави от валутния блок е нараснала средно с 1,5% спрямо предходния месец и с 8,8% на годишна база, докато в ЕС е отчетено повишение от съответно 1,3% и 7,3%.
Месечният ръст на сградното строителство в еврозоната е 1,7%, докато инженерното се свива с 1,2%. На годишна база инженерното строителство в еврозоната отбелязва ръст от 7,6%, но при сградното е още по-силен – 9,1%.
Тенденциите в ЕС са подобни. На месечна база е отчетен 1,6% ръст на сградното строителство и 1,8% спад при инженерното. На годишна база повишението при инженерното строителство достига 3,8%, докато при сградното е 8,1%.
В България през януари продукцията от гражданското и инженерно строителство е ускорила ръста до 6 на сто спрямо декември, когато се повиши с 1,1%, а на годишна база отбеляза ръст от 14,6%. При сградното строителство през януари спрямо декември беше отчетен спад от 0,7%, а на годишна база – 3,9%.
Данните сочат още, че темповете на възстановяване на българската строителна индустрия от кризата изостават в сравнение с европейските. Годишният ръст на общата строителна продукция у нас през януари достигна 3,6% срещу 7,3% в ЕС и 8,8% в еврозоната.
Само на месечна база ръстът на строителната продукция в България леко изпреварва този в ЕС и еврозоната – 2,2% при съответно 1,3% и 1,5%.