Продажбите на нови жилища в Китай през миналата година са надвишили рекордните 1 трлн. долара на фона на покачването на цените в първостепенните градове, предава Bloomberg.
През миналата година са били продадени нови жилища за 1,1 трлн. долара (6,8 трлн. юана), което е с 27 на сто повече спрямо 2012 г., сочат данните на националното статистически бюро на Китай.
За сравнение, през 2012 г. бяха продадени нови жилища на стойност 5,4 трлн. юана, което беше с 11 на сто повече спрямо 2011 г., припомня статистическото бюро.
Общата площ на продадените през 2013 г. нови жилища е нараснала с 18 на сто до 1,2 млрд. кв. м.
Цените на новите жилища през декември са се повишили с 20 на сто на годишна база в Гуандзъ и Шънджън, а в Шанхай и Пекин са скочили съответно с 18% и 16%, сочат още данните.
„Пазарът на недвижими имоти в Китай остава нагорещен“, коментира Дариуш Ковалчик, старши икономист и стратег в Credit Agricole CIB. "Урбанизацията и инвестициите тласкат напред обема на продажбите, докато цените продължават да се увеличават. Икономическият растеж на Китай освен това остава тясно свързан с пазара на недвижими имоти“, допълва той.
Премиерът Ли Къцян не въведе нови мерки за „охлаждане“ на пазара в национален мащаб. Вместо това той позволи на местните власти сами да решават как да овладеят силните ръстове на цените. Ефектът от мерките на местно ниво обаче също не оправда очакванията, тъй като търсенето във водещите градове продължава да изпреварва предлагането.
Икономисти смятат, че правителството, вместо да налага препятствия пред пазарните участници, трябва да засили предлагането на земя и жилища в големите градове. Очаква се продажбите на жилища да продължат да растат и през тази година заради икономическия растеж, благоприятната кредитна среда и правителствените реформи, включително облекчаването на политиката за едно дете в семейството.
Същевременно националната статистика съобщи, че през миналата година инвестициите в сектора на имотите са нараснали с 19,8% на годишна база, а приходите от продажбата на имоти са се увеличили с 26,3%, предаде Ройтерс.
Инвестициите в сектора на имотите се отразяват на още около 40 сектора от икономиката на Китай. Те са и един от водещите двигатели на втората най-голяма икономика в света.