Интересът на канадската компания Eldorado Gold Corp да добива злато в Северна Гърция тества готовността на правителството да докаже, че най-тежко засегнатата от кризата европейска икономика е отворена за бизнеса, пише Ройтерс.
Златната мина на п-в Халкидики – регион, известен с плажовете си и красивите пейзажи, е една от най-големите инвестиции в страната, откакто тя изпадна в тежки затруднения заради дълговата криза. По принцип местните власти в Солун подкрепят инвестицията, но обществеността е разделена заради въздействието на златодобива върху туризма.
Eldorado Gold работи по проекта за златна мина от 2011 г., като обеща да инвестира над 1 млрд. долара през следващите пет години. Работата по проекта е все още на предварителен етап, но идеята за инвестиции в златодобива в региона предизвика серия от мащабни протести.
Местните жители се опасяват, че мината ще разруши туристическите богатства в региона. Премиерът Андонис Самарас обаче предупреди, че чуждите инвестиции ще бъдат защитавани „на всяка цена“.
„Растежът означава инвестиции. Тези, които отблъскват инвестициите, не искат растеж. Когато окупират фабриките – те не искат растеж. Когато се опитват да отблъснат легитимни инвестиции и се борят срещу тях, въпреки че те са били напълно одобрени, както е в случая, значи те не искат инвестиции и растеж“, коментира гръцкият премиер.
„Пътувам из цяла Европа и слушам как властите в страните дискутират възможности да привличат инвестиции, а ние правим всичко възможно да ги отблъснем“, допълва Самарас.
Според ръководството на Eldorado златната мина може да се превърне във „фабрика за пари“ за Гърция, да вкара в икономиката чуждестранна валута, а и да я диверсифицира на фона на рекордно високата безработица от 27%.
Според компанията 90 на сто от 1 600-те работници и служители, заети с подготовката на проекта, са местни хора. Когато мината заработи, плановете на групата са да наеме над 2 хил. души. Затова и проектът е силно подкрепян от консервативното правителство.
В населените места на Халкидики, където основният поминък е туризмът, обаче се опасяват, че заради добива на злато ще се увеличи замърсяването на региона и хората ще спрат да идват за лятната си почивка. Местните определят проекта като „фараонски“ и твърдят, че освен замърсяването на водоемите ще се завишат и праховите частици във въздуха, което представлява риск за здравето на местната общност и за околните гори.
Представители на компанията твърдят, че производствените мощности няма да бълват облаци от прах, както и че проектът ще засегне само 0,09% от горите на полуострова. Според компанията проектът е получил всички необходими разрешителни и районът няма да бъде „пресушен“ и „натъпкан с цианиди“.
Местните обаче са непреклонни. „Хайде стига, ние живеем в Гърция. Ние не вярваме на държавата“, през смях коментира пред информационната агенция Хриса Ликаки, агент по недвижими имоти в района. Местните не виждат никакви основания да вярват на правителството и на компанията, а напрежението продължава да се засилва.