Инвестициите в бизнес имоти в Европа са записали най-силното си тримесечие от пет години насам в периода юли – септември, отчитат от консултантската компания Cushman & Wakefield.
За периода инвестициите са нараснали с 5,1% спрямо предходното тримесечие и със 17,7% на годишна база до 35,9 млрд. евро. За цялата година до края на септември се отчита повишение от 20,4% до 149,3 млрд. евро, сочат данните на компанията.
За цялата година експертите очакват инвестициите в бизнес имоти в Европа да нараснат до 145 млрд. евро, още повече, че началото на последните три месеца от годината е било доста силно.
„Пазарът започва бързо да расте“, коментира Ян Вилем Бастин от Cushman & Wakefield за Европа, Близкия Изток и Африка. „Засилва се търсенето на основните второстепенни пазари, както и търсенето на пазари, които бяха отбягвани доскоро – в Южна Европа. Имаме и търсене на качествени второстепенни активи във водещите градове“, допълва той.
Остава висок интересът на инвеститорите към Франция, Великобритания и Германия. Инвестициите в бизнес имоти в трите страни достигат 65% от общия обем на инвестициите в бизнес имоти в Европа през тримесечието. За сравнение, през предходното тримесечие делът на инвестициите в трите страни беше 57% от общия дял.
Интересът обаче се разпростира и към други пазари. В Централна Европа например се наблюдава 179% ръст на инвестициите в бизнес имоти, а цените започват да се стабилизират, отчитат експертите.
От компанията посочват още, че не може да се прогнозират тенденциите при търсенето и в каква посока ще тръгне то. Сигурното е, че тенденциите при цените ще се ускорят, посочва се в доклада.
Същевременно компанията отчита и засилване на интереса към индустриалните имоти – обемът на инвестициите през третото тримесечие е нараснал със 189%. Следват офисите, където се отчита повишение на инвестициите от 18 на сто.
Същевременно инвестициите в търговски имоти са записали спад от 10 на сто заради липсата на достатъчно качествени активи, както и липсата на финансиране.
Отчита се и по-засилена активност на международните инвеститори – делът им през третото тримесечие достига 43%, докато към края на първото полугодие беше 39%.