fallback

Холандия се намесва, за да подпомогне жилищния пазар

Планира се емисия обезпечени от държавата ипотечни облигации за облекчаване на кредитирането

10:01 | 29.10.13 г.

Холандия, чиято икономика страда от срива на жилищния пазар, влошен още повече от затегнатите регулации на пазара имоти, планира да емитира обезпечени от държавата ипотечни облигации, за да облекчи кредитирането и да предотврати повторение на кризата от 2008 г., пише Bloomberg.

Банките, пенсионните фондове и холандското правителство миналия месец постигнаха споразумение за учредяването на финансова компания, която ще изкупи от кредиторите част от секюритизираните ипотеки с най-висок рейтинг със средства от обезпечени от държавата ипотечни облигации.

По програмата в рамките на пет години ще бъдат емитирани най-малко 50 млрд. евро с цел облекчаване на зависимостта на кредиторите от капиталовите пазари.

Правителството иска да привлече нови ипотечни играчи и инвеститори на пазара, който все по-често се сочи като един от най-рисковите в Европа заради изключително високите нива на ипотечно кредитиране преди финансовата криза и срива на цените на жилищата с 20%.

Финансовото министерство търси възможности да гарантира, че облигациите няма да изложат данъкоплатците на риск. Освен това, за да осъществи плана си, то трябва да получи одобрение от регулаторните органи в ЕС, за да гарантира, че инициативата не нарушава правилата за държавна помощ.

"Една ясна държавна гаранция по ипотечните облигации би създала по-голяма прозрачност и ликвидност, което на свой ред ще привлече по-широка група инветитори", коментира Харал Бенинк, преподавател по банково дело и финанси в Университета в Тилбург. "Това може да понижи разходите за финансиране на ипотеки и на свой ред да донесе по-евтини заеми за потребителите", допълва експертът.

Великобритания също провежда инициатива за обезпечено от държавата ипотечно финансиране в опит да подпомогне жилищния сектор. Тези мерки за по-сериозна държавна намеса на пазара на имоти се изпълняват въпреки примера на САЩ, които бяха принудени да спасят фирмите за ипотечно финансиране Fannie Mae и Freddie Mac преди пет години на фона на жилищния срив.

Фонс Луте от BlackRock Inc. предупрежава, че подобни програми биха могли да подпомогнат кредитирането, но в същото време има опасност да повишат рисковете за държавата след пореден период на нарастване на жилищните цени.

"Не е сигурно как ще проработи програмата, ако настъпи бум на цените на жилищата", коментира той. "Конструкцията има някои прилики с Fannie Mae и Freddie Mac", допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:42 | 13.09.22 г.
fallback