fallback

Апартаментите с хотелско обслужване набират скорост

Международните бизнесмени предпочитат подобни жилища

11:31 | 28.10.13 г. 1

Маргарет Тачър издържаше с по четири часа сън, докато бе премиер на Великобритания, но реши да прекара последните си дни в апартамент в хотел Ritz в Лондон, вместо да се завърне в къщата си в Белгрейвия, пише Financial Times. Покойният политик бе стара приятелка на собствениците на хотела - близнаците Баркли, които, според слуховете, я поканили да остане колкото дълго пожелае.

Тачър е брънка от множеството, предпочело да живее в хотели. "Ritz е моят дом", казваше Коко Шанел. И това действително е така: тя се мести в апартамент на хотела на веригата в Париж през 1934 г. и остава там до смъртта си през 1971 г. Салвадор Дали прекарвал най-малко месец всяка година в президентския апартамент в Hotel Le Meurice, също в Париж, където веднъж поискал в стаята му да бъде вкарано стадо овце, за да стреля по тях.

В Лондон Оскар Уайлд въртял връзката си с Лорд Алфред Дъглас в хотел Savoy, където живеели в съседни стаи. След като е съден и вкаран в затвора за содомия, Уайлд напуска Англия и се установява в Hotel d'Alsace в Париж.

Актьорът Ричард Харис също е сред гостите, прекарали дълго време в The Savoy в Лондон. Той живее в хотела в продължение на 15 години.

Подобни хора винаги са имали и продължават да имат свои собствени причини да изберат живота в хотел, но като че ли общото между тях е обслужването и по-лесния живот. За международните бизнесмени животът в хотела може да е лесна алтернатива на това да притежават апартаменти в различни градове, за които трябва да се грижат. Хотел Lanesborough в Лонон дори предлага съхранение на вещите на редовните си гости - от костюми и вратовръзки до мебели.

Въпреки това не може да се отрече, че животът в хотел все още се смята за странен избор от мнозина. Защо човек да не може сам да избере тапетите си? Не омръзва ли рум-сървисът? Повечето хора ценят уединението си и свободата да речем да си сготвят нещо в собствената кухня пред това просто да позвънят, за да им донесе някой чаша чай.

За богатите има среден вариант между дом и хотел. През последните години се наблюдава силно развитие на сегмента на частните имоти, принадлежащи към хотели - като апартаментите с включено обслужване, функциониращи под марката на известни хотели. Първият подобен проект в Лондон бе The Knightsbridge - комплекс от около 200 жилища, осъществен от имотния магнат от Хонконг Сами Лий. Проектът, обвързан с бранда Hyatt, бе завършен през 2005 г. Оттогава тази тенденция непрекъснато се разраства.

Един от най-луксозните примери за хотелски апартаменти в Лонон е One Hyde Park, и по-точно The Residences в Mandarin Oriental. Комплексът, завършен през 2011 г., включва 86 луксозни имота, физически свързани с и обслужвани от хотела. Цените им започват от 6 млн. паунда, въпреки че през 2010 г. апартамент със шест спални бе продаден за рекорните 140 млн. пауна.

Обитателите плащат фиксирана такса за обслужване и съоръжения, която зависи от размера на имота. Сред предлаганите услуги е 24-часов портиер, камериерка, автомивка, домашна помощница и охрана. Освен това в комплекса има и частно кино, 21-метров плувен басейн, сауни и парни бани, стаи за лечение и релаксация, частни студия за фитнес, игрище за скуош, голф симулатор, стая за виртуални игри, изби, помещения за бизнес срещи и подземен паркинг.

Тенденцията обхваща и извънградските райони. Glenaig в Пентшир е нова къща с шест спални, която разполага с портиер в рамките на хотела Gleneagles. Хотелът е известен с голф игрището си, където догодина ще се проведе 40-ото издание на Ryder Cup. Къщата, която е част от затворен комплекс, се продава от Knight Frank за 2,5 млн. паунда, като разходите за портиер са около 2 хил. паунда годишно.

Клиентите на подобни имоти са международните бизнесмени. Затова не е изненадващо, че те са често срещани и разпространени и извън Великобритания, като например в Шанхай, Китай, като Savills планират подобни апартаменти и в Шънджън, Ханджоу и Тайпе в Тайван през следващите две години. В Австралия Palazzo Versace Residences and Hotel на Златния бряг комбинира петзвезден хотел със 72 жилища, проектирани от Донатела Версаче.

В САЩ жилищните имоти с включено обслужване не са нещо ново: един от ранните примери е построен още през 1920 г., като предлага френски готвач, собствена гостна и съоръжения за забавление. Месечните такси за подръжка варират между 3 732 долара за двустаен апартамент и 11 682 долара за апартамент с четири спални. За да закупи имот в сградата обаче, кандидатът трябва да бъде одобрен от борда, а според запознати хора със състояние от под 100 млн. долара дори се смятат за бедни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:24 | 03.09.22 г.
fallback