fallback

Недостигът на жилища като директна заплаха за икономиката на Швеция

Строителството на нови жилища в страната изостава от темповете на ръст на населението и тенденциите при мобилността на работната сила

18:13 | 26.10.13 г. 2

Недостиг на жилища в Швеция тласка нагоре цените до рекордни стойности и заплашва да подкопае една от най-стабилните икономики в Европа, пише CNBC.

В продължение на десетилетия строителството на нови жилища в страната изостава от темповете на ръст на населението и тенденциите при мобилността на работната сила. Това доведе не само до повишаване на цените, но и изтласка лихвите по ипотеките до нива, които пораждат опасения за спукване на кредитния балон.

“Построили сме около половината от това, което други държави построиха през последните 20 години. Имаме дългосрочен проблем”, коментира шведският министър на държавната администрация и жилищната политика Щефан Атефал пред Ройтерс.

По думите му проблемите на жилищния пазар ограничават наемането на труд и намаляват конкурентоспособността на фирмите в дългосрочен план. “Това има големи икономически последици за обществото”, заключава той.

Основните причини за недостига на жилища се крият в сложното строително законодателство – издаването на разрешение за строеж може да отнеме 10 години в Швеция срещу 2 в Германия, както и контрола върху наемите. Малко вероятно е обаче да се предприемат радикални мерки преди изборите през 2014 г.

Проблемът е особено остър в Стокхолм, тъй като населението в региона се очаква да се увеличи от 2 млн. с още около 600 хил. души до 2030 г. И в момента в района на шведската столица има недостиг на около 110 хил. жилища.

Същевременно от този регион се очаква да генерира почти половината от увеличението на брутния вътрешен продукт (БВП) на страната до 2030 г. Заради бавните темпове на новото строителство обаче тези очаквания може би няма да се реализират, тъй като компаниите понякога не успяват да помогнат на своите работници и служители да си намерят адекватно жилище.

“Хората, които започват работа при нас, а не са от Стокхолм, имат трудна задача с намирането на жилище. Понякога ние им помагаме да си намерят къща в предградията, която няколко души да споделят. Това обаче отнема време и ресурси”, коментира съоснователят на Spotify Мартин Лоренцон.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:21 | 14.09.22 г.
fallback