Стотици британски инвеститори, които са купили имоти в Кипър с ипотеки в швейцарски франкове, се готвят да се обърнат към съда, съобщава онлайн изданието worldpropertychannel.com.
Собствениците пледират, че не са били запознати с рисковете от ипотеките в чужди валути. Когато швейцарският франк се засили спрямо британския паунд, плащанията на кредитополучателите значително са се повишили, отбелязва изданието.
Всички случаи са за имоти, закупени „на зелено“ в периода 2004 – 2008 г., а купувачите буквално са били обслужвани „на едно гише“ от предприемачите, финансовите институции и агенциите-посредници, с които са работили, информира Нийл Хийни, главен изпълнителен директор на консултантската компания Judicare, която представлява над 200 души.
Деноминираните в швейцарски франкове ипотеки са използвани за купуване на имоти в няколко държави, тъй като кредитополучателите искаха да се възползват от разликите в обменните курсове, както и по-ниските лихви в Швейцария.
След като обаче Европа изпадна в рецесия, доверието в швейцарската валута се засили и тя се превърна в убежище за инвеститорите, търсещи сигурност. В резултат обменният й курс рязко се повиши.
Същевременно цените на имотите в Кипър тръгнаха надолу и в момента собствениците с ипотеки във франкове се оплакват, че недвижимостите им са по-евтини в сравнение с момента, в който са ги купили. Плащанията по кредитите им обаче се увеличават.
Има и случаи, в които закупените жилища така и не са били построени, а техните собственици се изправят пред реалната заплаха да бъдат съдени от банки заради неуредени ипотечни плащания.
„Ипотеките в чужди валути си имат своите предимства, но винаги трябва да се знае, че рисковете при тях са по-големи заради колебанията в обменните курсове. Рискът винаги трябва да се обмисля добре, не само ползите“, коментира Анди Скот от HIFX.