През по-голямата част от Студената война Пекин и Тайпе непрекъснато си разменяха обиди и снаряди, пише Forbes.
След като неотдавна Китай и Тайван навлязоха в трето десетилетие на усилия да изградят приятелски отношения чрез бизнеса, инвеститорите в имоти от континентален Китай постигат нещо, което Народната освободителна армия не успя: да се установят мирно на тайванска почва, допълва изданието.
След дългите години, в които тайванците имаха право да купуват земя в континенталната част на Китай и да печелят от имотния бум там, Тайпе постепенно започва да позволява на фирми и физически лица от Китай да купуват имоти в Тайван.
Очаква се ново споразумение между острова и властите в Пекин да увеличи присъствието на китайци от континента на острова. То дава и надежда за успеха на най-известния имотен проект в Тайван в момента, подкрепен от китайци - Vantone Taiwan 2011.
Според генералния мениджър на Bel & Well Property International в Хонконг Самюъл Кук интересът към имоти сред купувачите от континентален Китай е много голям. Те са привлечени от културата и храната на острова.
Има и възможност за добра печалба от имотите, които са доста евтини в сравнение с Шанхай например, допълва експертът.
Като цяло интересът е по-голям към северната част, отколкото към южната, отчасти поради факта, че живеещите на юг говорят местен диалект, а не мандарин.
През последните години столицата на Тайван Тайпе привлича все повече туристи от континентален Китай, а големи китайски банки като ICBC обявиха планове за инвестиции и вече откриват местни офиси.