През последните години руснаците си извоюваха репутацията на купувачи на луксозни имоти в градове като Лондон, привлечени от статута им на сигурни убежища, пише CNBC. Пазарът на луксозни имоти в руската столица обаче предлага страхотна възвръщаемост за хората, които са готови да поемат рисковете му, твърдят анализатори.
Търсенето на пазара на луксозни имоти в Москва и съответно цените на тези имоти нарастват, според експерти от бранша. Градът привлича както местни, така и чуждестранни купувачи.
"Много руски купувачи инвестират както в Лондон, така и в Москва", коментира Олга Тараканова от Knight Frank Russia. Според нея качеството на строителството и дизайна са "абсолютно сравними с луксозните жилища в Лондон и Париж".
"Цените на повечето имоти на пазара през последните 3-4 години са се увеличили два пъти... Дори и на пазара на препродажби има някои имоти, построени преди 5 или 6 години, които в момента струват по 35 000-50 000 долара/кв. м", допълва тя.
"Има страхотна възможност за доходи от инвестиции, вариращи между 30 и 70% годишно в Москва", посочва още Тараканова.
За сравнение луксозните имоти в центъра на Хонконг (вторият по цени пазар на луксозни имоти в света) са стрували по 47 500 долара/кв. м през последното тримесечие на миналата година. В Лондон пък, който се нарежда на трето място, в елитни райони като Кенсингтън цените са приблизително 41 000-46 300 долара/кв. м.
Според доклад на Ernst & Young голяма част от европейските компании от сектора на имотите смятат, че Русия е привлекателна или много привлекателна за инвестиции в имоти. Близо половината от анкетираните очакват повишение на цените на жилищните имоти на първокласни локации в Москва и Санкт Петербург, докато през 2012 г. подобно мнение изразяваха около една трета от инвеститорите.
Пазарът на жилищни имоти в Русия обаче крие някои рискове. Тараканова от Knight Frank посочва, че още в първоначален етап на строителство купувачът трябва да плати 100% от исканата цена. Освен това чужденците дължат и 30% данък върху печалбата от продажбата на имот.
Повечето рискове са свързани със забавянето на строителния процес, невъзможност за връзка с местна инфраструктура (вода, канализация и т.н.), както и опасност от замразяване на проекта.