IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Жилищният пазар у нас между треска за имоти и опасения за балон

Годината през погледа на консултант, предприемач, банкер, сайта Imoti.net и читател на Investor.bg

08:28 | 02.01.22 г. 11
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor.bg</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor.bg

Ако инфлацията продължи да се ускорява със същите темпове, това вероятно също ще оказва влияние, тъй като ако спестяванията на хората са в банка или в кеш, инфлацията стопява тяхната стойност. Това може да ги накара да помислят къде да вложат част или всичките си спестявания. Както видяхме миналата година, спестяванията продължават да се покачват. Проблемните кредити не се увеличават, т.е. има стабилност на ипотечния пазар. Всичко изброено ми дава основания да очаквам подобен пазар през 2022 г. като през 2021 г.

Цените ще продължат да растат и през тази година, но, както казах, вероятно с по-бавен темп в сравнение с 2021 г. Това ще зависи от началото на годината и действията на правителството през първото полугодие с техния локален ефект върху икономиката. Има някои възможности пред българската икономика с Плана за възстановяване и растеж и средствата, които трябва да получи страната ни по него. Това може да се превърне в генератор за увеличаване на ръста на брутния вътрешен продукт и наред с исторически ниското ниво на безработицата в България да продължи да оказва благотворно влияние върху жилищния пазар.

Ако трябва да направя конкретна прогноза за цените на жилищата, въпреки че не съм привърженик на подобни прогнози, тя е за ръст между 5% и 7% при 11%-12% за миналата година. Тези прогнози се базират на ситуацията, която наблюдаваме в момента, и на някои очаквания за бъдещето. Тук обаче има много неизвестни, затова прогнозите трябва да бъда коригирани всяко тримесечие на база случващото се, за да получават гражданите максимално точна информация. 

Жилищното строителство не може да догони търсенето

Георги Шопов, председател на Управителния съвет на Националната асоциация на строителните предприемачи (НСНИ):

През 2021 г. в сектора на жилищното строителство се наблюдава динамика и продължаващо изграждане на нови проекти, които все още не могат да догонят търсенето. Интересът е много голям и сделките са активни. Породената от здравната криза несигурност и икономическите сътресения карат хората да търсят сигурно вложение за парите си. Сделките в България през първото полугодие на 2021 г. са с 14% повече спрямо същия период на 2019 г., а ръстът на цените е с 6%, главно поради по-голямото търсене от предлагането.

Сред ключовите фактори, които ще окажат най-силно влияние в строителния сектор тази година, е вътрешната миграция. Хората търсят опции за живот в големите градове поради по-добрите условия там. През 2022 г. този процес постепенно ще продължи.

Наблюдава се и положителна тенденция много български граждани, които са работили в чужбина, да се завръщат в България. Независимо от разликите в семейния статус и професионалното направление на тези купувачи, техният избор за покупка на жилище се очаква да бъде фокусиран преди всичко отново към големите градове. И през 2022 г. предлагането няма да съумее да задоволи търсенето.

Според НАСП цените през тази година ще се повишат с около 17%. Основната причина за това е ускоряването на инфлацията. Налице е сериозна парична маса, която е пусната в обращение. В момента при строителството поскъпването на материалите е с 27% за 2021 г., което неминуемо ще рефлектира в ръст на ценовите нива.

София, Пловдив и Варна доминират ипотечния пазар у нас

Борислав Гостев, ръководител отдел „Управление на търговски партньори“ в ОББ:

Изпратихме рекордна година за ипотечното кредитиране в България. Според данните на Българската народна банка между януари и октомври 2021 г. общата стойност на отпуснатите ипотечни кредити е 4,3 млрд. лв., което е с 37% повече спрямо същия период на предходната година и с 49% повече от същия период на 2008 г. Това прави изминалата година най-силната за ипотечното кредитиране преди предишната финансова криза.

В Обединена българска банка също отчитаме рекордна година в ипотечното кредитиране. Пазарът беше изключително доминиран от ипотечни кредити в трите най-големи града в страната - София, Пловдив и Варна. Наблюдавахме основно два типа клиенти - първите купуваха жилище за първи път в живота си и търсеха максимално финансиране, а вторите разполагаха с жилище, бяха заделили известни спестявания и се нуждаеха от частично финансиране от около 60-70% с цел покупка на по-просторни апартаменти или къща. И през 2021 г. средният размер на ипотечния кредит на ОББ продължи да нараства и достигна 124 хил. лв.

И през 2022 г. ръстът на ипотечните кредити ще продължи, а водещ фактор за него отново ще бъдат лихвите, които в момента са почти четири пъти по-ниски спрямо 2009 г. Високата ликвидност, породена от рекордния брой депозити на гражданите, съчетана със сериозния интерес от банките в областта на жилищното кредитиране, е много вероятно да доведе до поредната рекордна година. БНБ предупреждава, че нарастването на кредитите е сериозно и увеличи антицикличния капиталов буфер, но дори тази мярка едва ли ще спре банките по отношение на тяхната кредитна експанзия.

Вероятно част от българите ще продължат да търсят убежище от инфлацията чрез покупка на втори имот с цел инвестиция чрез ипотечен кредит, но препоръчваме подобно решение да бъде добре обмислено и да се търси консултация с експерти по темата. Важен фактор е и финансовата достъпност, която поради повишаването на заплатите през последните години, съчетана с ниските лихви, доведе до рекорд и по този показател.

Очакванията ни са за успокояване на растежа на цените на жилищата до около 5% годишно и то основно за нови високоенергийни проекти. При панелното строителство дори очакваме спад на стойността на жилищата през следващите години. Обратната връзка, която получаваме от нашите партньори, е, че дори и при тези цени, част от клиентите размислят и се отказват от покупка на всяка цена, защото смятат, че имотите и в момента са твърде скъпи. Понастоящем търсенето особено в София изпреварва предлагането, но след завършването на по-голямата част от започнатите проекти трендът би се обърнал. Демографията на България и фактът, че страната ни е на трето място по собственост в ЕС с 82%, ни карат да сме особено внимателни, защото в един момент може да се получи свръхпредлагане, което би натиснало всички цени на жилищата в посока надолу.

Последна актуализация: 23:48 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 5 rate down comment 6
Веск
преди 2 години
През 2008ма в София 3 заплати средни купуваха един квадратен метър. Сега една заплата е един кв. метър и то грубо и в най-общи линии е едно и също навсякъде. Лихвите са ниски. Да се вдигнат означава да фалират държавите с дълг надвишаващ годишния БВП. САШ, Япония, Франция, Италия, Испания и много, много други. Леко вдигане да, но то сега тругваме от отрицателна лихва на централните банки към търговските. Цените си пълзят нагоре с 5-10 процента годишно. Има скрита инфлация, имаме и догонване уж на ЕС. РЯзък скок не е имало нито на цени, нито на ипотеки, нито на сделки. Има ръст. Сериозен някъде, но не и революционен. Цикъла при имотите е грубо на 20 години, което е доста повече от цикъла на икономиката - 12 години примерно. Великият Китай стана велик с 30 процента от БВП образуван покрай строителството. Същото е в САЩ. Без жил. строителство САЩ съвсвм ще липсват. Само факти. Нищо лично. Балон - да. Вероятно сега започва обаче. Ето - подгониха и биткойна. Спукване 2025та.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 6
Веск
преди 2 години
Той балонът си знае работата. Ако ще чакаме балонът да се спука може и да си одъртеем като квартиранти примерно. Квартирант на малка пенсия - кеф. Има си показател - достъпност на жилищата. У нас жилищата са достъпни принципно. Една заплата си е почти един квадратен метър. Много по-добре сме от почти всички страни в Европа и света. Особено пък за ЕС. Та наистина има две тенденции. Едната е да речем ДЕМОГРАФСКАТА. Тя подсказва сериозно намаляване и застаряване на българите, но не веднага. Това върви бавно. ДРУГАТА - забогатяваме, факт, бавно, но неотменно. Членството в ЕС ни тегли - за жалост като позорни опашкари, но ни тегли напред и нагоре. Преди години народа продаваше доста земя за да купува жилища, после започнаха да влагат пари работещите в чужбина, местеха се хора към най-големите градове. Дойдоха европари , а и чужденци. Няма да остане празна земята ни българска. Последните години от селата и малките градове народа купува в по-големите градове. Определено освен София и най-големите атрактивни се оказват В. Търново, Перник, Шумен, а интерено не толкова по-големите от тях Сливен и Добрич примерно. Та ако чакате пукане - да, но не сега. Инфлацията тепърва ще подплаши 60 милиарда лева в депозити. Важното е да се овладеят инфлацията и енергийните цени. АЗ НЕ ЗНАМ КОЙ ЩЕ ДВИЖИ ПАЗАРА ЗАНАПРЕД. Предполагам ще се намеси и факторът - ГЕТА. Много нещо се настрои - вярно. Има квартали в най-големите градове застроени от 10 и повече години. Ни улици, ни паркове, ни тротоари, ни паркоместа. Внимавайте за това. Ако районит 10-20 години прилича на строителна площадка и гето може така и да си остане. Големите общини не се справят с това. Внимавайте с избора. Относно цените - ами от 2009та насам яко се печатат пари. Само ковида е добавил 9 трилиона евро новонапечатани. Не буквално, но това са пари, кото централните банки изливат на пазара, основно към търговските банки и правителствата. Инфлацията обезценява дълговете на свръхзадлъжнялата планета. Какво като ние сме с малки дългове? САЩ, Япония, Китай, Франция, Италия, Испания и т.н. МАсово са затънали в дългове. Дълг надвищаващ 1, нека е 1,2 пъти БВП никой не е успявал да върне. Никога и никой. За да се понася дълга какво правим - ниски лихви. Та и лихвите няма как да св вдигат много. Чакането за ниски цени е право на всеки. Да, балонът ще се спука. По-скоро след 3 години , а не сега.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 1
Absolute_Amateur
преди 2 години
Едно допълнение към написаното от теб... +40% ще постигне този, който успее да продаде сега. Като погледнеш на пазара колко оферти за продажба на завършени жилища има, ще ти стане ясно колко предлагат. Но факт е, че масово хората решават да продават в фазата на корекция, когато процесите са динамични и цените падат рязко!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 10 rate down comment 0
Absolute_Amateur
преди 2 години
Дори не пуспех да прочета цялата статия. Всички повтарят една и съща мантра, че имотите ще продължат да поскъпват, което е в противоречие с логиката на цикличността на пазара. Ако това нещо продължава и хората от бранша, подкрепяни от медиите, не спрат да въвеждат населението, което хал хабер си няма от сектор недвижими имоти, може да се повтори лошия сценарии от 2008г. В момента пазара е движен от СТРАХ, това го казват и големи световни специалисти, а също така и наши. Но когато започнат корекциите на пазара, което ще се случи рано или късно, страха ще е още по-голям!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 10 rate down comment 0
Absolute_Amateur
преди 2 години
Дори не пуспех да прочета цялата статия. Всички повтарят една и съща мантра, че имотите ще продължат да поскъпват, което е в противоречие с логиката на цикличността на пазара. Ако това нещо продължава и хората от бранша, подкрепяни от медиите, не спрат да въвеждат населението, което хал хабер си няма от сектор недвижими имоти, може да се повтори лошия сценарии от 2008г. В момента пазара е движен от СТРАХ, това го казват и големи световни специалисти, а също така и наши. Но когато започнат корекциите на пазара, което ще се случи рано или късно, страха ще е още по-голям!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 16 rate down comment 0
Yanis83
преди 2 години
Рядко,но се случва да прочета коментар по-адекватно написан от статията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 19 rate down comment 2
SnaGi
преди 2 години
Балона, че ще се спука ще се спука. Това дори и световните експерти не го отричат. Само наще брокери с образование средно и надолу се пънат. Ако не се беше случила ковид кризата последвана от количествени вливания и продължаващо задържане на неестествено ниски лихви, балона щеше по рано да се спука. Ако се замислиш реално количеството на жилищния фонд в големите градове значително превишава моментното население както и потенциала за запълване. В момента при наличието на нулеви лихви и опасение за инфлация, никой от собствениците не е склонен да продава. Обаче, ако се опиташ да се поинтересуваш малко какви решения взеха централните банки през изминалия декември месец може да се ориентираш какъв е тренда. По принцип не е лошо да се чете и да се интересува човек. Та по въпроса, при тенденцията за спиране на количествените облекчения и тенденция за вдигане на лихвите съчетано с липса достатъчно материал, който да посрещне наличността на построеното и наличното познай какво ще се случи. Налице ли е в БГ толкова като брой платежоспособно население за да купи такъв брой имоти.Тези апартаменти построени и купени с инвестиционна цел трябва да бъдат продадени в даден момент. За справка 2009-2013 спада с 50% на имотите, всички с мозък в главата видяхме и си направихме изводите. Леката разлика е, че от тогава населението на БГ е намаляло с над 1млн. човека и това дори да не се е отразило пряко на София то потенцията за поддържане и растеж на София е изчерпан и дори негативен. Дори и в момента София има отрицателен естествен прираст и ако не е миграцията от обезлюдената провинция нещата от отдавна щяха да са отчетливо зле. Та връщаме се на въпроса с големия жилищен фонд и желанието на спекулантите по няколко пъти да превъртат даден апартамент на по висока и висока цена без реално апартамента да достига до крайната цел, постоянен обитател. В момента ситуацията е патова, голям брой апартаменти са купени на висока цена и трудно могат да бъдат превъртени пак на по висока, това съчетано с очакваното затягаме на банковата система след решението на БНБ както и взетите решения от централните банки за спиране на количествените облекчения и вдигането на лихвите на някой от тях, ще видим дали ЕЦБ на следващото си заседание няма да преразгледа и тя своето решение и да започне с вдигането на лихвата от 2022. Вече има изказвания в тази посока. Историята показва,че ЕЦБ действа винаги с известно закъснени спрямо Фед, който отн2022 3 пъти ще вдигне основния лихвен процент. Но тенденцията е ясно отчетлива, ликвидността на пазара ще намалява и лихвите ще тръгват на горе. Та към инвеститора по долу е въпроса, дали вече достигнатите пикови цени на имотите в БГ със съчетано повишаващи се лихви(Не става въпрос за 2022 а за следващите години, тъй като ипотеката е в мн дълъг хоризонт) огромния жилищен фонд, който чака да бъде пласиран на реално живеещи хора няма да счупи пазара. Декември 2009г. си купих апартамент в София, като бях започнал от края на 2008г. да търся имот и тогава видях с очите си как функционира реално пазара . Всеки си стиска имота и се чуди на къде ще тръгне пазара, като се появят първите сигнали,че пазара тръгвя надолу, всеки от инвеститорите се втурва да продава, за да хване върха на цената. Тогава в рамките на няколко месеца цените паднаха с двуцифрени стойности. Разликата с тогава е, че за съжаление България е не 8млн. а само 6.5млн по данни от от последното преброяване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 19 rate down comment 2
SnaGi
преди 2 години
Балона, че ще се спука ще се спука. Това дори и световните експерти не го отричат. Само наще брокери с образование средно и надолу се пънат. Ако не се беше случила ковид кризата последвана от количествени вливания и продължаващо задържане на неестествено ниски лихви, балона щеше по рано да се спука. Ако се замислиш реално количеството на жилищния фонд в големите градове значително превишава моментното население както и потенциала за запълване. В момента при наличието на нулеви лихви и опасение за инфлация, никой от собствениците не е склонен да продава. Обаче, ако се опиташ да се поинтересуваш малко какви решения взеха централните банки през изминалия декември месец може да се ориентираш какъв е тренда. По принцип не е лошо да се чете и да се интересува човек. Та по въпроса, при тенденцията за спиране на количествените облекчения и тенденция за вдигане на лихвите съчетано с липса достатъчно материал, който да посрещне наличността на построеното и наличното познай какво ще се случи. Налице ли е в БГ толкова като брой платежоспособно население за да купи такъв брой имоти.Тези апартаменти построени и купени с инвестиционна цел трябва да бъдат продадени в даден момент. За справка 2009-2013 спада с 50% на имотите, всички с мозък в главата видяхме и си направихме изводите. Леката разлика е, че от тогава населението на БГ е намаляло с над 1млн. човека и това дори да не се е отразило пряко на София то потенцията за поддържане и растеж на София е изчерпан и дори негативен. Дори и в момента София има отрицателен естествен прираст и ако не е миграцията от обезлюдената провинция нещата от отдавна щяха да са отчетливо зле. Та връщаме се на въпроса с големия жилищен фонд и желанието на спекулантите по няколко пъти да превъртат даден апартамент на по висока и висока цена без реално апартамента да достига до крайната цел, постоянен обитател. В момента ситуацията е патова, голям брой апартаменти са купени на висока цена и трудно могат да бъдат превъртени пак на по висока, това съчетано с очакваното затягаме на банковата система след решението на БНБ както и взетите решения от централните банки за спиране на количествените облекчения и вдигането на лихвите на някой от тях, ще видим дали ЕЦБ на следващото си заседание няма да преразгледа и тя своето решение и да започне с вдигането на лихвата от 2022. Вече има изказвания в тази посока. Историята показва,че ЕЦБ действа винаги с известно закъснени спрямо Фед, който отн2022 3 пъти ще вдигне основния лихвен процент. Но тенденцията е ясно отчетлива, ликвидността на пазара ще намалява и лихвите ще тръгват на горе. Та към инвеститора по долу е въпроса, дали вече достигнатите пикови цени на имотите в БГ със съчетано повишаващи се лихви(Не става въпрос за 2022 а за следващите години, тъй като ипотеката е в мн дълъг хоризонт) огромния жилищен фонд, който чака да бъде пласиран на реално живеещи хора няма да счупи пазара. Декември 2009г. си купих апартамент в София, като бях започнал от края на 2008г. да търся имот и тогава видях с очите си как функционира реално пазара . Всеки си стиска имота и се чуди на къде ще тръгне пазара, като се появят първите сигнали,че пазара тръгвя надолу, всеки от инвеститорите се втурва да продава, за да хване върха на цената. Тогава в рамките на няколко месеца цените паднаха с двуцифрени стойности. Разликата с тогава е, че за съжаление България е не 8млн. а само 6.5млн по данни от от последното преброяване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 18
rashkovg
преди 2 години
Към читателите на коментара на nkavrakov1982. Тук във форума той има статус на клоун и антииндикатор на случващото се на имотния пазар. Имотния балон според него трябваше да се спука през: 2016-та, 2017-та, 2018-та, 2019-та, 2020-та и 2021-ва. Сега гледам отново има планирано пукане на балон за средата на 2022-ра. :) Досега той каквото "предскаже" се случва точно обратното. За да е ясно на читателите ще добавя, че nkavrakov1982 все още на 40-годишна възраст живее в апартамента на майка си. Ако той имаше представа от настроенията и нагласите на пазара на имотите, нямаше досега да проспи 3 кризи и възможности да си купи мечтаното ЕПК. Той беше и човека възкликнал радостно "Welcome Covid-19" с надеждата, че коронавируса ще спука балона и ще намали цените на имотите. Резултата откакто започна пандемията е, че имотите прибавиха над +40% стойност, а nkavrakov1982 загуби единия от родителите си вследствие на Ковид. Общо взето книга може да се напише с глупостите на nkavrakov1982.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 23 rate down comment 3
nkavrakov1982
преди 2 години
В статията ясно са показани настроенията на всички играчи по веригата,които подчертавам печелят имоти.А те са свързани само с ръст,ръст и пак ръст в цените.Строителите в алчността си дори желаят ръст от умопомрачителните 17%.Банките от своя страна открито и подигравателно заявяват че ще продължават да надуват балона с кредити ,без да има пука нито от БНБ нито от никой.Историята се повтаря едно към едно с тази от преди десет години.Остават само купувачите да реагират адекватно.Продължат ли да купуват на тези цени,всички останали надолу и банки и брокери,и строители и собственици с удоволствие ще ги погребат с цените.За разлика от преди 10 години,сега ясно се каза и от много икономисти,балона при жилищата е факт,от там нататък всеки си прави сметката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още